Máte krasopis, nebo spíš škrabopis? Písmo vám zlepší moderní kaligrafie

Na celkový estetický dojem z písma má vliv i podíl popsané a prázdné plochy - Foto: Eva  Rajlichová

Na celkový estetický dojem z písma má vliv i podíl popsané a prázdné plochyFoto: Eva Rajlichová

Dopisy jsme vyměnili za esemesky a sociální sítě, pero a papír za klávesnici a monitor. Psaní rukou se pomalu dostává do kategorie exotických činností. I přesto zažívá krasopis neboli kaligrafie v současnosti malou renesanci, a to hlavně mezi dospělými.

Lektorka moderní kaligrafie z karlínského centra Draw Planet Anastasie Vrublevská mi trpělivě vysvětluje, jak správně vést ruku, kde čáru ztenčit a kde naopak zesílit. 

Snaží se mě naučit takzvané písmo brush, které tvarově připomíná bílý nápis na červené plechovce známé značky limonády. „Písmo působí elegantně také díky poměru popsané a bílé plochy,“ poznamenává. 

Trocha kaligrafie nikoho nezabije 

Za první hodinu se mi docela povedla jedna vlnovka a několik malých písmenek M. Na výzvu lektorky, co bychom si chtěli zkusit napsat, se odvážně odhodlávám vytvořit blahopřání k narozeninám. 

Čtěte také: Do 20 let prý přibyde dyslektiků a dysgrafiků. Proč? Příliš čteme z mobilů

Výsledkem dvouhodinového snažení je v mém případě kaligraficky velmi nedokonale napsané oslovení „Milá maminko“. Zbytek přání už raději zkracuji na „všechno nej“, a to navíc už jen velkými písmeny. 

Lektorka Anastasie Vrublevská během výkladu. Zájem o techniky krásného psaní mezi lidmi roste - Foto: Eva  Rajlichová

Lektorka Anastasie Vrublevská během výkladu. Zájem o techniky krásného psaní mezi lidmi rosteFoto: Eva Rajlichová

Přestože jsou náročné, bývají kaligrafické kurzy většinou plně obsazené. Podle jejich koordinátorky Nikoly Dědičové mohou absolventi novou dovednost využít například v restauracích, kde chtějí působivě zpracovat denní menu, anebo při tvorbě nejrůznějších pozvánek. 

Terapie krásným písmem 

Od kaligrafického či krasopisného psaní se v českých školách upustilo ve 30. letech minulého století. 

„U dětí hledáme tu nejjednodušší cestu, aby byly čtenářsky a písařsky gramotné,“ shrnuje současný trend na školách Radka Vildová, prorektorka pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti. 

Čtěte také: Nový typ písma si pochvalují děti i jejich rodiče

Naproti tomu mezi dospělými v posledních letech stoupá zájem o kaligrafické písmo. Je to spíš otázka vnitřního zájmu a tvořivosti,“ myslí si Radka Vildová, proč se dnes lidé znovu vracejí k vázanému psacímu písmu a k psaní rukou. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Anna Duchková  (and)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace