Jak se dětem ve volném čase postarat o zábavu?

Jak trávíte nebo budete trávit volný čas s potomky? Umíte společné volné chvíle aktivně prožít? Pokud máte někdy problém vymyslet rodinnou zábavu, zkusíme vás inspirovat s Janou Šoupalovou z občanského sdružení Duha.

Duha je občanské sdružení, které organizuje zábavu pro děti na principech zážitkové pedagogiky. Můžete nám to přiblížit na konkrétním příkladě?

„Zážitková pedagogika je směr, kdy rozvíjíte jednotlivce – v našem případě hlavně děti a mládež – na základě toho, že něco zažijí. Hra, která je baví, totiž není pouhou jednoduchou hrou, ale posune je k nějakému dalšímu vyššímu cíli. Něco nového se naučí a tím dochází ke vzdělávání, aniž by to jednotlivec pociťoval. Prostě ho to baví. Jsou to hry, které napomáhají rozvoji paměti, motoriky, a samozřejmě obohacují i vědomosti a znalosti.“

Zábavu v Duze obstarávají takzvané Dužiny. Co si pod tím představit, kolik jich je a kde jsou?

„Je to taková slovní hříčka, Duha – Dužiny. Jsou to naše organizační jednotky, které máme po celé republice, takové malinké oddíly nebo kluby. Některé z nich mají třeba jen patnáct, dvacet členů, jiné zase mnoho desítek lidí, kteří s nimi spolupracují. Hodně záleží na hlavním vedoucím, který Dužinu vede. Vedoucí jsou lidé, kteří mají radost, že mohou ve volném čase vytvářet něco pro děti, inspirovat a rozvíjet je.“

Co chystáte pro nejbližší dny?

„O podzimních prázdninách odjíždělo hodně našich klubů na víkendy někam na hory. Stále však probíhá pravidelná činnost, takže je možné podívat se k nim do kluboven nebo na jejich schůzky. V úplně nejbližší době nás čeká Týden dobrovolnictví (30. října – 7. listopadu). Všichni naši vedoucí jsou dobrovolníci a toto dobrovolnictví chceme propagovat. Ve středu bude v Praze v Muzeu hudby akce, které se účastní dvě naše družiny – Duha Tangram a Duha Děsír. Budou tam pořádat aktivity pro děti i jejich rodiče, tvoření, deskové hry a jiné věci, které si mohou vyzkoušet a něco se tím naučit.“

To by mohlo zaujmout i posluchače-rodiče, kteří by nějakým způsobem rádi pomohli. Jak se u vás mohou stát dobrovolníkem?

„V našem sdružení fungují dva typy dobrovolnictví. Jednak jsou to právě vedoucí v Dužinách, dospělí lidé, kteří ovlivňují děti, sami se vzdělávají, jsou pedagogicky nadšeni a rádi by předávali své znalosti někomu dalšímu. Těm všem bych ráda poděkovala za to, že roky pracují dobrovolně a co je hlavně důležité, pravidelně. Připravují aktivity třeba na každý týden. Pak máme další skupinu dobrovolníků, což jsou lidé, kteří můžou jen tak zvenku přijít a říct, že by rádi například o víkendu někomu pomohli. I pro ně máme nabídky. Je to náš projekt Tamjdem, ve kterém se pomáhá různým malým občanským sdružením. Tyto víkendy probíhají prostřednictvím Duhy dvakrát do měsíce.“

Najdu o projektech konkrétní informace na internetu a kde?

„Úplně jednoduše. Na duha.cz získáte informace o činnosti jednotlivých klubů a oddílů. Pak máme ještě stránky Trochujinak! a to už jsou dobrovolnické projekty na trochu jiný způsob trávení volného času. Určitě je možné se podívat a inspirovat se.“

autor: dkf
Spustit audio