Alkohol považujeme za součást života. Loni vypil každý Čech průměrně 147 litrů piva

Rizikové je i pití v malém množství - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Rizikové je i pití v malém množstvíFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Pouze obyvatelé tří pobaltských zemí utratí za alkohol větší část své výplaty než Češi. Podle zjištění Eurostatu navíc útraty českých domácností za alkoholické nápoje rostou nejrychleji v Evropě – za jejich nákup dáváme 36 korun z každé utracené tisícikoruny.

Lidé v Praze potvrzují, že na alkoholu Češi rozhodně nešetří. Jakub Špika z výzkumné agentury Nielsen uvádí, že například tvrdého alkoholu se u nás ročně vypije za 11 miliard korun. 

„Když to rozpočítáme na obyvatele, tak činí roční útrata více než tisíc korun na hlavu. Navíc lihoviny vykazují setrvale rostoucí trend několik posledních let,“ vysvětluje. 

Z analýz agentury Ipsos vyplývá, že mladí lidé nejčastěji popíjejí ve společnosti přátel v restauracích a barech, naopak starší generace upřednostňuje pití doma, a to jak ve společnosti známých, tak i samostatně.

Jan Polák z agentury Ipsos pak doplňuje, že nejvíc se u nás podle jejich průzkumů vypije piva a vína. „Je tam samozřejmě velký rozdíl mezí pohlavím, u mužů je to pivo dokonce z 65 procent,“ říká. 

Podle Českého statistického úřadu loni vypil každý obyvatel Česka v průměru 7 litrů lihovin, 19,5 litru vína a 147 litrů piva. Národní protidorogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňuje, že Češi považují alkohol za něco, co k životu patří. Utratí za něj 3,5 procenta ze svých příjmů. 

„Málo se ví, že užívání i v malém množství je rizikovější, než že by to bylo zdravé,“ varuje s tím, že ročně zemřou na předávkování ethanolemtři až čtyři stovky lidí. 

Autor:  Kristýna Křupková
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace