Američtí vědci sestavili žebříček aktivity. Zjistěte, který národ je nejlínější

Lidé se pohybují hlavně tam, kde k tomu mají dobré podmínky - Foto:  unsplash.com, CC0 Public domain

Lidé se pohybují hlavně tam, kde k tomu mají dobré podmínkyFoto:  unsplash.com, CC0 Public domain

Který národ je nejlínější a který zas nejaktivnější? Vědci z americké Stanfordovy univerzity sestavili žebříček a zjistili, že pokud jde o pohyb, nejlépe jsou na tom obyvatelé Hongkongu, nejhůř naopak lidé v Indonésii.

Vědci měřili lenost nebo naopak aktivitu podle počtu kroků, které lidé ujdou v průměru za jeden den. Data získali z aplikací v chytrých mobilních telefonech, a to od více než 700 tisíc lidí na celém světě. 

V měřeném období 68 dní lidé v Hongkongu průměrně ušli bezmála 7 tisíc kroků, zatímco Indonésané jen asi 3,5 tisíce. Světový průměr je lehce pod pět tisíc. Češi jsou v aktivnější třetině někde mezi pěti a šesti tisíci kroky denně. 

Vědci zjistili, že míra obezity ve světě ani tak nezáleží čistě jen na tom, jak moc se lidé v průměru pohybují. Například ve Spojených státech a Mexiku lidé průměrně ujdou zhruba stejně kroků. Vyšší procento obézních je ale ve Spojených státech, kde jsou velké rozdíly mezi těmi aktivnějšími a těmi, kdo se hýbou méně.

I když data určitě zkreslují lidé, kteří u sebe telefon nemají celý den, autoři studie tvrdí, že množství získaných dat je tisíckrát větší než jakákoli dosavadní studie, a proto je považují za dostatečně vypovídající. 

Boj s obezitou 

Ukázalo se také, že tam, kde jsou největší nerovnosti, obezitou a také nedostatkem pohybu trpí častěji ženy. To je příklad Saúdské Arábie nebo Spojených států – jen malá nerovnost pak byla například ve Švédsku nebo Japonsku. 

Když vědci srovnali data z amerických měst, zjistili, že výrazně aktivnější byli lidé ve městech jako New York nebo San Francisco, která jsou uzpůsobená pro chodce. Naopak tam, kde člověk všude musí jezdit autem, jako v Memphisu nebo Houstonu, toho lidé moc nenachodili. 

Takže nepřekvapí, že se lidé pohybují hlavně tam, kde k tomu mají dobré podmínky. V boji s obezitou proto podle nich pomůže třeba to, když se města přizpůsobí víc chodcům než autům. 

Autor:  Zdeněk Novák
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace