Bavil generace, za ukradené pero měl Vladimír Renčín největší „opletačky” s Klausem

Vladimír Renčín - Foto:  ČTK

Vladimír RenčínFoto:  ČTK

Zemřel Vladimír Renčín. Bylo mu 75 let. Lidé ho znají hlavně jako autora kreslených vtipů, které glosovaly aktuální dění. Vycházely v Mladém světě, Mladé frontě DNES nebo deníku Právo. Kromě toho Renčín nakreslil třeba taky večerníček O zvířátkách pana Krbce. Za svou celoživotní práci v roce 2011 dostal medaili za zásluhy od prezidenta Václava Klause.

„Bavila mě literatura. Pořád jsem si četl, dělal jsem si výpisky a oživoval je kreslenými pajduláky. Moje obrázky byly hrozný, bylo vidět, že nemám žádnou výtvarnou školu,” zavzpomínal před nějakou dobou Vladimír Renčín na své začátky. 

První kresbu mu noviny otiskly v osmnácti letech, jeho kreslené vtipy vycházely v Dikobrazu, Mladém světě nebo Mladé frontě DNES. „Každý den jsem musel otevřít několik deníků. Někdy už toho má člověk dost, když se na vás vyvalí tolik politických událostí a politických afér,” říkával. 

Renčín říkal, že není satirik a nesnaží se nelítostně tepat nešvary a zlořády společnosti, často však ostře komentoval politickou scénu. Ani v době totality se nebál ironizovat a demaskovat tehdejší oficiální stupiditu. A i když se snažil pohybovat "v mezích zákona", nevyhnuly se mu ani zákazy publikování. 

„S velkým napětím jsem čekal na reakci komunistů, když vyšla moje první kresba v americkém týdeníku Time. To bylo tehdy něco docela neobvyklého," řekl k tomu. 

Kupodivu skoro největší „opletačky" však prý měl s Václavem Klausem: „Několik mých kreseb si vzal dost osobně, ačkoli osobní snad byla jen ta s textem Češi, nekraďte nám tady pera." 

Jeho specifický styl znají nejen dospělí, ale i děti, a to díky večerníčku O zvířátkách pana Krbce. „První tři díly mě bavily, pak už ne. Přece jen šlo o mechanickou práci a mě moc nebaví to, co si sám nevymyslím,” přiznával. 

Autorem večerníčku Zvířátka pana Krbce byl Vladimír Renčín - Foto:  Wikipedia

Spolehlivým refrénem v tvorbě Vladimíra Renčína jsou bezesporu postavy dvou svérázných tuláků: Dlabáčka a Rambouska. Ti originálním způsobem komentují strasti i radosti obyčejného života. Nejde o humor vysoce intelektuální, černý ani vulgární - je prostě takový „náš”. 

Renčínovy kresby vyšly ve třicítce knih, na desítkách dalších knih se podílel jako ilustrátor. Mimo jiné byl také spoluautorem divadelní hry Nejkrásnější válka a autorem příležitostné řady známek z roku 1995. 

Ke kreslenému humoru se tvůrce, který podle vlastních slov v dětství maloval a kreslil příšerně, dostával bezděčně přes literaturu. Renčín stále ležel v knížkách, dělal si výpisky, které zpestřoval obrázky. Textu ubývalo, kreseb přibývalo. 

Rodák z Peček na Kolínsku (6. prosince 1941) strávil většinu života v Hradci Králové. Vystudoval ekonomickou školu a již jako osmnáctiletému mu vyšla první kresba v Zemědělských novinách. Po vojně se zacvičoval v Novinách Jablonecka a v chomutovském Nástupu. 

Autor:  Jan Herget  (jht),  ČTK
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace