Bezpečnostní aktualizace počítačů nepodceňujte! Útočníci mají přehled, varují experti

Vyzraje technologie nad reklamou? - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Vyzraje technologie nad reklamou?Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Aktualizovat, nebo neaktualizovat bezpečnostní systém? Uživatelé často s instalací nové verze softwaru váhají, třeba proto, že se nechtějí učit nové ovládací prvky. Některým aktualizacím bychom ale měli věnovat velkou pozornost.

Například 26letá Markéta z Prahy si většinou instalaci nové verze operačního systému svého počítače pečlivě rozmýšlí.  

 

Kdy je nutné přejít na novější verzi operačního systému vašeho počítače? A proč bychom neměli podceňovat aktualizace?

Vložit na svůj web

„Mám starý počítač, takže si vždycky zjistím, jak je to kompatibilní s novou verzí operačního systému. Nový Windows vyžaduje hodně updatů, takže se zpomalí celý systém,“ vysvětluje. 

Menší aktualizace stávající verze systému, takzvané bezpečnostní záplaty, by ale lidé neměli podceňovat. „U aktualizací, které opravují konkrétní problémy a bezpečnostní chyby, bych nečekal,“ míní bezpečnostní analytik Michal Špaček. 

Čtěte také: Potvrzovací SMS nikomu neposílejte! Před útoky na internetové bankovnictví vás může uchránit mobilní aplikace

Neaktualizovaný operační systém nebo aplikace může mít často i zásadní bezpečnostní mezery. „Útočníci mají většinou přehled, jaké díry momentálně fungují, jaké jsou ještě třeba nezalepené, počítají i s tím, že řada uživatelů si aktualizace nenainstaluje, a právě na ně potom cílí, “ vysvětluje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. 

„U operačních systémů funguje většinou souběžně více verzí, je ale třeba si hlídat, jestli výrobce starší software podporuje.“
ONDŘEJ FILIP, CZ.NIC

Uživatelé hned nemusí řecházet na poslední verzi třeba Windows, pokud je současná verze podporovaná a jsou pro in bezpečnostní aktualizace. „Můžu to odložit, pokud se nechci učit nové prostředí a podobně,“ upozorňuje výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. 

Přejít na novější verzi je ale potřeba ve chvíli, kdy současná podporovaná není, a záplaty nejsou. Aktuálnost softwaru by si lidé podle něj měli hlídat nejen na počítačích a chytrých telefonech, nové verze vydávají výrobci i třeba na tiskárny nebo nové televize. 

Autor:  Vojtěch Koval
Pořad: Žurnál servis  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: všední dny 9:35 a 15:10  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace