Bouřlivé oslavy i pláč. Před pětadvaceti lety přijali Slováci vlastní ústavu

Bratislava - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

BratislavaFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Prvního září slaví Slovensko den ústavy. Před pětadvaceti lety totiž poslanci hlasováním o ústavě ve Slovenské národní radě uzavřeli několikaměsíční proces jednání o rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných republik.

„Hlasovalo 134 poslanců, pro ústavu slovenské republiky bylo 114 poslanců,” ohlásil tehdejší předseda Slovenské národní rady Ivan Gašparovič. Přítomní tleskali ve stoje. 

„Ústava vycházela z francouzského vzoru, někteří navrhovali převzít některé pasáže i ze švýcarské., jiní koketovali s tím vycházet z ústavy válečné Slovenské republiky. Skoro všichni ale pochopili, že v demokratických časech není možné vzít byť jedinou větu z ústavy fašistického státu,” vysvětluje historička Zlatica Zudová-Lešková. 

Československo mohlo přežít, říká Milan Kňažko 

„Ústava se přeceňuje. I vyhlášení svrchovanosti bylo jen o tom, aby bylo respektované rozhodnutí republiky při konstrukci společného státu,” říká Milan Kňažko, někdejší ministr zahraničí za HZDS v první Mečiarově vládě. 

„Důvody rychlého rozdělení je třeba hledat v tom, že dva a půl roku od ledna 1990 jednotlivé osobnosti nebo státní orgány neudělaly to, co udělat měly. Problém tu byl, nešlo o federaci, stále se pokračovalo v komunistické struktuře, která nebyla udržitelná.“
MILAN KŇAŽKO

„Důvody rychlého rozdělení je třeba hledat v tom, že dva a půl roku od ledna 1990 jednotlivé osobnosti nebo státní orgány neudělaly to, co udělat měly. Problém tu byl, nešlo o federaci, stále se pokračovalo v komunistické struktuře, která nebyla udržitelná,” soudí. 

Za jiných okolností by podle něj Československo mohlo přežít. „Stejně jako třeba Belgie, Velká Británie nebo Španělsko,” poukazuje. „Chce to mnoho energie a ústupků. Nebyla na to však vůle ani čas, představy byly velmi rozdílné,” dodává. 

Přijetí slovenské ústavy 1. září 1992 provázely oslavy. „V parlamentu, ale hořely i ohně a zvonily zvonce. Nezapomeňme ale na to, že mnoho lidí doslova plakalo,” připomíná historička, jak rozporuplně lidé na Slovensku rozdělení Československa přijímali. 

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace