Červená Karkulka nebo písně Svěráka a Uhlíře. Čeští krajané v USA si připomínají své kořeny

Čeští krajané nezapomínají na své kořeny (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Čeští krajané nezapomínají na své kořeny (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Nacvičit představení na školní vánoční besídku může být poměrně náročné pro učitele, děti i rodiče. A co teprve tehdy, když musí hrát v cizím jazyce, kteří někteří z nich vůbec neznají. Žákům české školy při Sokolu v obci McLean nedaleko amerického hlavního města se to podařilo skvěle.

Kulisy venkovského stavení, před nimi dětský sbor a hlavní postavy v kostýmech babičky, vlka a Červené Karkulky. Sálem komunitního centra u řeky Potomac zní kromě českých koled také známá pohádka zhudebněná Jaroslavem Uhlířem a Zdeňkem Svěrákem. 

„Máme ho všichni rádi. Krásná čeština, dobře se to zpívá… I babička, jejíž představitelka nemluví česky, se to hezky naučila,” pochvalují si místní dospělí. 

Vánoční besídka, ale pro Romanu Rychlíkovou, Helenu Taylor a další rodiče zároveň vítaná příležitost, jak v dětech vyrůstajících tady v Americe nenuceně pěstovat vztah k Česku. „Nežijeme doma, tak jim to chceme alespoň zprostředkovat,” přiznávají. 

A skvělý výkon předvádí i Sofia Taylor, dětská představitelka Červené Karkulky. Přestože se narodila v USA a do Česka jezdí jen jednou za dva roky na prázdniny, mluví perfektní češtinou. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace