Češi objevili kouzlo domácích saun. Musí ale počítat s vyššími výdaji za elektřinu a vodu

Češi objevili kouzlo domácích saun. Musí počítat i s vyššími výdaji za elektřinu a vodu - Foto: Fotobanka Pixabay

Češi objevili kouzlo domácích saun. Musí počítat i s vyššími výdaji za elektřinu a voduFoto: Fotobanka Pixabay

Obliba saunování v Česku roste. Potvrdila to nejen Asociace bazénů a saun, ale i oslovení prodejci. Meziročně prodeje domácích saun rostou až o deset procent. Kromě pořizovací ceny saun, která se pohybuje v desítkách tisíc korun, musí majitelé saun počítat i s dalšími výdaji, a to na elektřinu a vodu. Češi ale stále častěji navštěvují i veřejné sauny.

Jan Krucký se přestěhoval do nového pronajatého domu, který má i vlastní saunu. Spíše nárazově ji využívá celá domácnost. Kolik ho stojí provoz sauny, ale zatím spočítáno nemá. 

„Myslím si, že pokud se to nepřehání, je to srovnatelné s jakýmikoliv jinými energeticky náročnými spotřebiči. Pokud máte výkonnou zvukovou aparaturu, vyrovná se to jedné sauně,” uvažuje. 

Česko je saunařská velmoc 

Čechů, kteří si pořizují vlastní saunovací systémy do domácností, podle Asociace bazénů a saun neustále přibývá, říká její předseda představenstva, Pavel Košnár. 

„Česká republika je v současné době jednou z největších saunařských velmocí. V ČR je podle statistiky ministerstva zdravotnictví evidováno 1238 saun. Nepočítají se do toho ale rodinné sauny, řekl bych, že každá třetí, čtvrtá rodinu má saunu,” shrnuje. 

„Česká republika je v současné době jednou z největších saunařských velmocí. V ČR je podle statistiky ministerstva zdravotnictví evidováno 1238 saun. Nepočítají se do toho ale rodinné sauny, řekl bych, že každá třetí, čtvrtá rodinu má saunu.“
PŘEDSEDA ASOCIACE BAZÉNŮ A SAUN

Takový optimismus ale mírní Pavel Hofrichter, předseda České asociace saunérů. Podle něj má domácí saunu zhruba pět lidí ze sta. Dodává ale, že obliba pocení je mezi Čechy velká. „V České populaci roste obliba saunování už s tím, jak přibývá zážitků v saunovacím procesu,” dodává. 

Nešetřete na bezpečnosti 

Obvyklé vstupné do sauny se v Česku pohybuje od sta do čtyř set korun. Třeba infrasauny (tedy ty, které se vyhřívají většinou do šedesáti stupňů a tělo spíš prohřívají) se dají koupit už za necelých dvacet tisíc korun. Finské sauny, tedy ty až do devadesáti pěti stupňů, jsou o deset až patnáct tisíc dražší. Ceny můžou šplhat i do stovek tisíc. 

Majitelé domácích saun navíc musí počítat s tím, že se jim zvednou účty za elektřinu a vodu. Jeden saunovací cyklus u infrasauny vyjde asi na deset korun, u finské sauny je to osmdesát až sto korun. 

Asociace bazénů a saun upozorňuje, že by Češi měli dbát na bezpečnost. Neměli by třeba šetřit na bezpečnostních zámcích a montovat si je sami. Takové saunování pak může mít i tragické následky. 

Autor:  Barbora Kladivová
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace