Česko se bez jaderné energie neobejde, shodují se před volbami politické strany

Budou se stavě další jaderné bloky v Dukovanech? - Foto: Michal Malý

Budou se stavě další jaderné bloky v Dukovanech?Foto: Michal Malý

Jedním z důležitých úkolů nové vlády bude rozhodnout o budoucnosti jaderné energetiky v Česku. Na tom se shodují politici napříč stranami stejně jako na tom, že budoucnost české energetiky je právě v jádru.

Podle ČSSD sníží výstavba nových jaderných bloků závislost Česka na dovozu plynu a zvýší energetickou soběstačnost země. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD říká, že prioritou je výstavba minimálně jednoho jaderného bloku v Dukovanech, protože životnost bloků jaderné elektrárny Dukovany bude od roku 2035 postupně končit. 

S tím souhlasí i volební lídr sociálních demokratů a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se podle svých slov účastnil i několika debat s odborníky. „Mně z toho nakonec vychází, že Česká republika nemá náhradu za jadernou energii, protože tady není žádný zdroj energie, který bychom mohli použít, když chceme mít soběstačnou zemi,“ říká s tím, že je třeba učinit rozhodnutí, které se týká dostavby jaderných bloků. 

Čtěte také: Nový blok v Dukovanech se bez zásahu státu nepostaví, upozorňuje Dana Drábová

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si myslí, že o energetické koncepci měla rozhodnout už tato vláda. „Blok v Dukovanech jsme měli už dávno stavět, je to triviální, ale lidé ve vládě, kteří nikdy nepodnikali, tomu nerozumějí,“ upozorňuje. 

O jaderné energii se zmiňují ve svých volebních programech i ODS a TOP 09. ODS podporuje dostavbu Temelína a výstavbu náhradních bloků Dukovan. TOP 09 zase prodloužení životnosti stávajících bloků a přípravu výstavby dalších jaderných bloků v Dukovanech. 

Rozšíření stávajících jaderných elektráren podporuje za přijatelných podmínek i KDU-ČSL. Podle KSČM se sice o doplnění kapacit jaderných elektráren diskutuje už dlouho, ovšem bez výsledku.  

„Do budoucna je nepochybně jaderná energie obnovitelnou a čistou, sklad jaderného odpadu se dá řešit s ohledem na všechny bezpečnostní standardy,“ popisuje místopředseda a volební lídr KSČM Jiří Dolejš. 

Česká republika nemá náhradu za jadernou energii - Foto: Eva Odstrčilová

Česká republika nemá náhradu za jadernou energiiFoto: Eva Odstrčilová

Bez jaderné energie se Česko neobejde ani podle volebního lídra Starostů a nezávislých, poslance Jana Farského. „Česká republika nemá tu sílu řek, slunce a větru, která by ji dokázala vymanit z toho, že budeme potřebovat bloky v Dukovanech a že minimálně nahradí ty, které už tam jsou,“ upozorňuje. 

Zajištění energetické bezpečnosti Česka slibuje voličům v programu i Svoboda a přímá demokracie. Smysluplnému rozvoji jaderné energetiky založené na pokročilých technologiích by se podle programu nebránili ani Piráti. 

Autor:  Jana Čermáková
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace