Chcete vyšší plat? Zamyslete se, jestli si ho zasloužíte

Velký vliv na to, s jakou chutí chodíme do zaměstnání, má výše našeho platu. Peníze jsou jednou z hlavních pracovních motivací pro většinu lidí. Co však dělat, když se nám zdá, že naše práce není dostatečně ohodnocena? Jak si říct o vyšší plat? Poradil nám Ondřej Hlaváček z poradenské společnosti v oblasti lidských zdrojů Neumann Partners.

Co všechno může ovlivnit naši pracovní pozici?

„Především jsou to vlastní sklony a pak to mohou být vnější vlivy. Například přátelské okolí nebo společnost samotná. Společnost je živý organizmus a je důležité cítit, že nepřešlapuje na místě.“

Jak poznat správnou dobu pro žádost o zvýšení platu?

„Otázka je zároveň složitá i jednoduchá. Začal bych spíš tím, kdy o zvýšení platu nežádat. Každý, kdo chce o vyšší plat požádat, by měl mít určitý stupeň sebereflexe. Měl by být schopen si říci, zda se mu povedlo či nepovedlo splnit svěřené úkoly. Jinými slovy – žádat tehdy, když mám pocit, že jsem dané úkoly splnil kvalitně a nadřízený je se mnou spokojen.

Zároveň bychom měli být schopni zhodnotit celkovou situaci společnosti. Pokud je společnost extrémně řečeno na pokraji přežívání, tak to asi není vhodná chvíle a nejspíš bychom nepochodili.“

Jak úspěšně požádat o zvýšení platu? Co si má člověk na jednání se svým zaměstnavatelem připravit?

„Vzhledem k tomu, že se jedná o peníze, což je veličina hmatatelná a kvantifikovatelná, musí být argumentace postavená na dobrých pilířích. Například: během roku jsem splnil úkoly v daném čase kvalitně.

Nebo: nebyly vůči mé osobě nějaké výhrady ve věci plnění zadaných úkolů nebo dokonce disciplinární? Nebo se taky mohu po dobu nejméně jednoho roku cítit přehlížen. Nemá však smysl žádat o zvýšení platu každý měsíc, čímž by nastala inflace takových žádostí.“

O jakou částku navíc si asi tak člověk může říct?

„Přesnou částku není možné stanovit. Jednotky procent, možná deset patnáct procent, to jsou hodnoty, na kterých lze případnou žádost postavit.“

Pokud neuspějeme u svého přímého nadřízeného, je vhodné jít o patro výš k jeho nadřízenému?

„Tomu bych se rozhodně vyhnul. Domnívám se, že ani nadřízený nadřízeného by na takovouto komunikaci neměl přistoupit. Ale pokud má žadatel dlouhodobě pocit, že je v tomto směru přehlížen, přestože se svým nadřízeným na toto téma už několikrát hovořil, nezbývá mu asi jiná možnost.

Doporučil bych ale třístranné jednání. Každopádně parametry, o kterých jsem hovořil, by měly být splněny.“

autor: dkf
Spustit audio