Cyklisté s dětským vozíkem na silnici ještě nesmí

Patříte mezi cykloturisty, kteří mají malého potomka? Pak možná přemýšlíte, jak to vyřešit, aby se dalo jezdit i s dítětem, a napadne vás přívěsný vozík za kolo. Poslanecký návrh, který by mohl posvětit používání těchto vozíků na silnicích, podpořila vláda. Dosud se s nimi na všechny komunikace nesmí. Kam s přívěsnými vozíky můžeme teď a jestli jsou bezpečné, o tom jsme mluvili s Květoslavem Syrovým, projektantem a dopravním expertem v oblasti cyklodopravy.

Začneme výběrem vozíku. Co v je potřeba nejdřív zjistit, abychom se v nabídce zorientovali?

„Bezpečnost dítěte zajišťuje už samotná konstrukce vozíku. Těžiště je nízko a vozík se těžko překlopí. Když podklouzne samotné jízdní kolo, vozík zůstane na svých dvou kolech, pevná tyč má totiž dva klouby, které ho udrží. Dále je kolem dítěte pevný kovový rám a sedačka s bočnicemi je opatřena pětibodovým bezpečnostním pásem. Vozík má taky vlaječku, takže nejen ta robustní konstrukce, ale taky vlaječka napomáhá lépe vnímat kolo s vozíkem. Řidiči tak při předjíždění zachovávají větší odstup než u samotného jízdního kola se sedačkou. Je pozitivní, že už jsou na to dnes řidiči zvyklí a mění svoje návyky vůči cyklistům, více je respektují.“

A to i přesto, že zatím ještě cyklisté s vozíkem nemají na silnicích co dělat. Neexistuje náhodou nějaký vozík s vnitřní cirkulací vzduchu? Zní to zdánlivě podivně, ale přece jenom – dítě sedí poměrně nízko nad povrchem vozovky, je tam prach i exhalace. Nemyslí se na to u těch lepších vozíků?

„Tohle jsem ještě v reálném stavu nikde neviděl, ani v zahraničí myslím nic takového neexistuje. Hlavička dítěte je ve výšce asi 40–50 centimetrů nad zemí, zatímco když sedí na sedačce kola, je to asi metr, takže to v podstatě vyjde nastejno.“

A jak je to s legislativou? Kde u nás smíme používat přívěsné vozíky za kola a případně také kola na vlečné tyči?

„V současnosti pouze mimo pozemní komunikace, takže vlastně jen na lesních a polních neoznačených cestách. Na žádné komunikace–silnice nesmíme a na cyklostezku taky ne, protože to je místní komunikace 4. třídy.“

Musí být vozík, ve kterém jsou přepravovány děti mimo tyto stezky, nějak výrazně označen? I když se pohybujeme v místech, kde se neočekává žádný silný provoz?

„Vlaječka, o které jsme už mluvili, má v podstatě výstražný charakter. Jinak jsou povinnosti obdobné jako u jízdních kol. Na zádi by tedy měly být odrazky netrojúhelníkového tvaru, odrazky i ve výpletech kol, reflexní prvky kolem samotného vozíku, a ten praporek by měl být zásadní.“

Pokud se v legislativě něco změní, kam budou smět v brzké budoucnosti tyto cyklovozíky? Bude to i na silnice?

„S vozíky by se mělo dát jezdit všude tam, kam dnes smějí cyklisté. To znamená všude kromě rychlostních komunikací a dálnic. Ale zatím tomu tak ještě není.“

autor: dkf
Spustit audio