Dala světu příběhy Pipi Dlouhé punčochy i loupežnickou dceru Ronju. Astrid Lindgrenová se narodila před 110 lety

Pipi Dlouhá punčocha je jen jedno z dětí této slavné autorky - Foto:  Česká televize

Pipi Dlouhá punčocha je jen jedno z dětí této slavné autorkyFoto:  Česká televize

Novinářka, sekretářka i stenografka, která psala romány, povídky a filmové scénáře. To všechno byla Astrid Lindgrenová, od jejíhož narození v úterý uplynulo 110 let.

Její knihy čtou děti po celém světě a s láskou na ně vzpomínají i dospělí. Napsala příběhy Karkulín ze střechy, Ronja, dcera loupežníka, Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha a mnoho dalších. 

Sama Lindgrenová měla idylické dětství, možná proto oplývala tak velkou fantazií. její dospělost ale byla bouřlivější. První dítě měla už v osmnácti a o osm let později se jí narodila holčička. Právě díky ní přišla na svět i Pipi Dlouhá punčocha. Příběhy totiž vznikly jako vyprávění pro dceru, která byla nemocná. 

O Pipi začala Astrid Lindgrenová vyprávět v roce 1941. Na papír je zapsala až o tři roky později. Severští čtenáři byli nadšení. Spisovatelka pak napsala dohromady přes osmdesát knih. A přeloženy byly do více než devadesáti jazyků. 

Zatím poslední kniha, která u nás Astrid Lindgrenové vyšla, byly její deníky z druhé světové války. Obsahují její vlastní komentáře a poznámky k tehdejším událostem. V té době ale ještě netušila, jaký vliv bude mít ona sama na další generace. 

Autor:  Regina Květoňová
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace