Digitální rádia jsou budoucností. Naladit je můžete už dnes

Na 13. února vyhlásilo UNESCO Světový den rádia. A tak ve vysílání Radiožurnálu mluvíme o rádiu, a to na všechny způsoby. V Radioradě vám poradíme, jak si můžete poslech rádia ještě zkvalitnit. Řeč bude o digitálním rozhlasovém vysílání. Naším hostem je Tomáš Řapek ze společnosti Teleko, která provozuje digitální rozhlasové vysílání ve vybraných částech České republiky.

Televizní digitalizace je hotová a téměř sto procent českých domácností už přijímá televizní signál přes digitální přijímače. Jak je to ale s rozhlasem?

Rozhlasová digitalizace nastoupí hned po té televizní. Skoro všude v Evropě – na západ, na jih i na sever od nás – je už digitalizace v plném proudu.“

Kde všude už je na území České republiky šířen digitální signál rozhlasového vysílání?

„Prozatím je to v Praze, v Brně, na severní Moravě a také v domovském městě naší firmy, v Příbrami. Dá se říct, že k dnešnímu dni je pokryto 28 procent obyvatelstva České republiky.“

Kdy se počítá s tím, že bude digitálním rozhlasem pokryto celé území?

„To bude záležet na postupu regulátora kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu. A na také zájmu o rozšíření programové nabídky ze strany tvůrců programu a posluchačů. Budování pokrytí celé České republiky bude určitě trvat několik let.“

Digitální signál už asi na starý klasický přijímač nechytíme. Jak je to s přístroji? Půjdeme-li si nový, už digitální přijímač koupit, jaké označení musí mít?

„Je skutečně potřeba koupit si nový rozhlasový přijímač. Ceny začínají už od jednoho tisíce korun. To je takový kapesní přijímač. Ty stolní stojí zhruba od patnácti set korun nahoru. Rádio poznáme tak, že musí mít vlnový rozsah DAB.

U nás v České republice se vysílá v takzvaném L-bandu, takže pozor, abyste nenaletěli nějakým neautorizovaným prodejcům. Mohou nabízet přijímače, které nejsou plně kompatibilní s Českou republikou. Doporučuji tedy najít si ve vyhledávači na internetu heslo DAB Česká republika a určitě vás to přivede na správné místo.“

Jaké služby bude nabízet digitální rádio? O co všechno bude servis ze strany rádií bohatší, než je dnes?

„Určitě bude významně obohacen. Na jednom vysílači, takzvaném multiplexu, se namísto jednoho může vysílat až dvacet programů. V našem multiplexu vysílá v současnosti 14 stanic, polovina z nich jsou programy Českého rozhlasu. Zvláště ty, které nejsou zachytitelné v pásmu VKV, jako například Rádio Wave, Leonardo, Rádio Česko nebo D-dur. Pak ještě dvě soukromá rádia Gama a Proglas a nabízíme také pět žánrových zahraničních stanic.“

Kolik stanic se vejde do rozhlasových multiplexů?

„Do jednoho se jich vejde dvacet. Pro celou oblast České republiky je plánováno šest multiplexů, takže to klidně může být 120 programů.“

Můžeme tedy bez nadsázky říct, že je to vlastně „zelené rádio“?

„Určitě, protože z jednoho vysílače se šíří mnohonásobně větší počet programů, než z analogového. Takže to vlastně opravdu můžeme nazývat zeleným rádiem.“

autor: mmk
Spustit audio