Divadlo Járy Cimrmana se po půlstoletí vrátilo na prkna Malostranské besedy s Radiožurnálem

Cimrmanův Akt po 50 letech v Malostranské besedě - Foto: Jan Němeček

Cimrmanův Akt po 50 letech v Malostranské beseděFoto: Jan Němeček

Divadlo Járy Cimrmana si po padesáti letech zopakovalo premiéru své úplně první hry Akt v Malostranské besedě ve spolupráci s Radiožurnálem v projektu Půlstoletí s Cimrmanem. Lístky se nikde neprodávaly a diváci je mohli vyhrát, když správně odpověděli na otázky ve vysílání.

O kolikátou reprízu hry Akt se jednalo, už si Zdeněk Svěrák nepamatuje, odhaduje však zhruba šest set představení. Zavzpomínal ale na dobu, kdy byla hra zakázána. „Devátého květla jsme měli hrát a přišel zákaz, že Akt se hrát nesmí. Dva roky pak hra stála a nikdo nám nevysvětlil proč.“ 

Vysvětlení nakonec bylo absurdní stejně jako doba, která zákaz přinesla. „Byl to omyl. Nemělo se to hrát jen 9. května, protože to připomínalo akt osvobození republiky Rudou armádou,“ vysvětluje Svěrák. 

Zájem o představení byl obrovský. Do soutěže se přihlásilo na šest tisíc lidí, do sálu se ale dostala jen stovka z nich. Podívejte se na jednotlivé otázky, které pokládali herci Divadla Járy Cimrmana.

Jako datum premiéry první hry Divadla Járy Cimrmana je sice uváděn 4. říjen 1967, ale první představení hry Akt se uskutečnilo už 19. června v Malostranské besedě jako neveřejná předpremiéra. Tehdy v publiku seděli členové schvalovací komise Státního divadelního studia. 

Ve své původní roli nezůstal v představení téměř nikdo. Jiří Šebánek tehdy vystupoval jako malíř Žíla, jeho manželku původně hrál Karel Velebný. Zůstal jen Zdeněk Svěrák jako první syn, ale v jiné osobě. Oldřich Unger později emigroval do USA. Zesnulého Ladislava Smoljaka nahradil Brukner. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm), Jakub Wojtovič

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace