Domeček jako televizor. Z projektu zedníka Vaňka se stal legendární „šumperák“

Šumperák - Symbol moderního bydlení 60. let - Foto: Tomáš Pospěch

Šumperák - Symbol moderního bydlení 60. letFoto: Tomáš Pospěch

Nejstavěnější rodinný dům dvacátého století u nás je legendární „šumperák“. Oficiálně se mu říká rodinný dům typu V. V České republice jich stojí skoro 5000. Symbol moderního bydlení 60. let ukazuje nová výstava v karlínské Galerii VI PER.

„Mnozí lidé mu také říkali televizor, je jednopatrový, má podlouhlé okno přes celé průčelí prvního patra, přízemí bylo užitné, první patro obytné,“ říká fotograf a teoretik umění Tomáš Pospěch, který se fenoménem „šumperák“ řadu let zabývá. 

Vyfotografoval už přes 500 domů, a jak sám tvrdí, nejvíce ho zaujalo, že se z projektu Josefa Vaňka stala legenda. Lidé si ho stavěli svépomocí a projektant si ho nemohl dále hlídat. 

Čtěte také: Mám rád „blbý“ domy. Dnes převládá nechuť k tomu, aby něco převládalo, myslí si architekt Ladislav Lábus

„Pan Vaněk píše, kolik hřebíků a cihel si máte pořídit, byl sám zedník, první dva domy si zkoušel sám fyzicky stavět, vychytával detaily, a pak píše v brožurce lidem, na co si mají dát pozor, jak mají jaký problém vyřešit,“ vysvětluje. 

Proč se domu říká „šumperák“? 

Majitelé domů, kteří dnes patří spíše ke starší generaci, jsou na rodinný dům typu V velmi hrdí, nechali na něm často kus života – příliš materiálu tehdy nebylo, například cihly se často sháněly ze zbouraných staveb. 

Vzniklo neuvěřitelné množství variant - Foto: Tomáš Pospěch

Vzniklo neuvěřitelné množství variantFoto: Tomáš Pospěch

„Většinou lidé stavěli první a také poslední dům v životě, takže až v průběhu stavby přicházeli na to, co udělali špatně. Například jestli bagrista měl jámu vykopávat podél vyhrazeného provázku na vnější nebo vnitřní straně,“ popisuje. 

A proč se mu říká „šumperák“? Rodinný dům typu V navrhoval projektant Josef Vaněk na konci 60. let pro tehdejšího ředitele v nemocnici v Šumperku. Dům dnes v různých modifikacích najdeme téměř v každé české či moravské vesnici nebo městě. 

Autor:  Zuzana Filípková  (zuf)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace