Dominik Duka: Exekuce? Potíž je v lidech

Dominik Duka - Foto: Tomáš Novák

Dominik DukaFoto: Tomáš Novák

Absurdní a nebezpečná. Taková je praxe, která se v Česku rozmohla při exekučním vymáhání dluhů. Při řešení těchto problémů je přitom namístě přiměřenost.

V posledních dnech mne pronásleduje jeden tíživý sen. Zdá se mi, že někdo ze Správy Pražského hradu opomenul zaplatit za odvoz popelnic a z ničeho nic, ze dne na den, jsme se dozvěděli, že Hrad i katedrála jsou v exekuci a že o ně asi přijdeme.  

Nevím, co by se vlastně stalo, kdyby se takový podivný sen stal skutečností. Přišel by Hrad či katedrála do konkurzu? A co nový vlastník, který by je vydražil? Co když, třeba i pomocí v této zemi obvyklých kouzel, dosáhne vystavení vývozního povolení?  

Ten sen se mi jistě zdál pod dojmem událostí z poslední doby, kdy byl soudem exekučně zablokován majetek Prahy, tedy kromě jiného i Karlův most. Na takové absurdnosti nelze už reagovat jinak než zlehčením v humorné nadsázce. Na žertovném Twitteru ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jsem přečetl výrok: „Hm, koupím si asi Karlův most. Ani ho nebude třeba přejmenovávat.“  

Všichni sice cítíme, že je to absurdní, ale zároveň nebezpečné. Připadá mi to, jako by dravci v bílých límečcích jen čekali na své oběti. Přestože už se před časem ministr spravedlnosti pomocí nového zákona snažil zkrotit případná nebezpečí, ukazuje se, že potíž není v zákonu, ale v lidech. V těch, kteří jej bezostyšně zneužívají k vlastnímu obohacování. Exekuční vymáhání dluhů přece musí být přiměřené. Není možné a spravedlivé dluhy neplatit, ale stejně tak je nespravedlivé, aby za dluh několika stokorun přišel dlužník nakonec o majetek statisícový.  

Jsem přesvědčen, že smyslem exekucí je přinutit neplatiče zaplatit dluh a ne jej zničit. Proto se přimlouvám, aby odborníci znovu zvážili možnosti a nástroje, které svěřili do rukou několika desítkám lidí, z nichž mnozí tyto možnosti zneužívají. Stejně tak ovšem je spravedlivé připomenout, že lidé by měli dodržovat zákony a nesnažit se ušetřit pochybným způsobem pár desítek korun za jízdenku. Podobně pak nemohou být lhostejní k výzvám na zaplacení pokuty. 

Nedávno jsme v našem breviáři, tedy modlitební knize, ze které se několikrát denně modlíme, četli připomínku jednoho biblického textu. Bible sama ve Starém zákonu nařizuje, že má-li věřitel od dlužníka jako zástavu dluhu jeho plášť, je povinen mu ho před západem slunce vrátit. Nelze zneužívat tíživé osobní situace k ponížení druhého. Nelze mu zabavit ty nejzákladnější prostředky. 

Autor:  Dominik Duka
Pořad: Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:15  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace