Dominik Duka: Komunisté o Janu Palachovi? Zapletli se do bizarní argumentace

Dominik Duka - Foto: Jan Sklenář

Dominik DukaFoto: Jan Sklenář

Když se v Poslanecké sněmovně hovořilo o Janu Palachovi, žasl i kardinál Dominik Duka. Některé argumenty, které v diskusi zazněly, označuje pražský arcibiskup za značně bizarní.

Bylo mi až trochu líto, že výročí činu Jana Palacha bylo jakoby pozapomenuto. Vždyť od onoho tragického okamžiku v roce 1969 uplynulo už mnoho let a lidé mají docela jiné starosti než vzpomínat a připomínat si něčí oběť. To není právě naší silnou stránkou, říkal jsem si. 

O to překvapivější byla smršť komentářů a názorů při projednávání návrhu v Poslanecké sněmovně, zda by se den upálení Jana Palacha neměl stát významným dnem. Právě proto, abychom si jej i po letech více připomínali. 

V této diskusi padla řada ostrých slov a koneckonců i názor, proč by dnes představitelé komunistů nemohli mít na celou záležitost odlišný pohled než ostatní. Argumentuje se demokracií, svobodou slova a podobně. 

Tato argumentace mi připadá značně bizarní. Nebudu tu mluvit o drzosti, abych nebyl obviněn z politické nediplomatičnosti. Řeknu jen, že je více než podivné, aby se ti, kdo dvacet let po smrti Jana Palacha bránili jakékoliv diskusi o jeho činu a snažili se vymazat jeho památku i z pomníku na hřbitově, dnes oháněli demokracií a právem na svobodu slova. 

Je pochopitelné, že se z Jana Palacha a jeho činu stal symbol. Pokus probudit národ upadající do letargie po prohraném pokusu o lidštější tvář režimu je však úctyhodný. Jako křesťané můžeme váhat nad hodnocením sebeoběti jako takové. Ale nemůžeme váhat nad přitakáním vzdoru vůči lži a nenávisti, rozdmýchávaným tehdejším režimem. 

Jan Palach a jeho čin nám bolestivým a zapamatovatelným způsobem ukázali, že takzvaná „normalizace“ vůbec nevedla k nastolení normálního stavu společnosti. Přeznačení smyslu, kdy se černá nazývá bílou a pravda lží, bylo podstatou minulého režimu. I proto bychom měli dělat vše pro to, aby podobné poměry už nemohly nastat. 

Autor:  Dominik Duka
Pořad: Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:15  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace