Dominik Duka: Naše společnost potřebuje politiku, nikoli politikaření

Dominik Duka - Foto: Alžběta Švarcová

Dominik DukaFoto: Alžběta Švarcová

Kardinál Dominik Duka v dnešní glose mluví o politice. Když charakterizuje současnost, obrací se pro pozitivní i negativní příměry do historie a ke klasikům. Za co se modlí k Palladiu české země?

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, jsme za polovinou srpna a prázdnin, jak upozorňují maminky na školní nákupy, žáčky volají k oprášení hříšků nevědomosti a politická scéna se začíná formovat k volebním bojům. A tak se stále více lidí cítí znechucených a prožívá pocit frustrace. Mnohé bylo odhaleno a pojmenováno. 

Prázdniny a období rekonvalescence mi dovolilo začíst se do knihy velkého francouzského filozofa Jacquese Maritaina. Tento zkušený muž, který měl možnost srovnávat francouzský a americký politický systém na nuceném turné v době okupace Francie, shrnul své ideje do knihy Člověk a stát. 

Jedno důležité varování dává nám všem znechuceným, totiž abychom nenastavovali politikům laťku hypermoralismu. Politika i parlament jsou vzorkem celé společnosti. Nalezneme zde poctivé, obětavé a pracovité osoby, ale i ty, kteří chodí pouze do zaměstnání, aby pak měli z čeho platit svá hobby, nebo vykutálence a fanatiky. To, co potřebuje naše společnost, je politika, nikoli politikaření. Myslím, že to platí i v církvi. 

Především však naše společnost potřebuje technickou racionalizaci společenského a politického života. Musí se zbavit machiavelismu, který je iluzí bezprostředního úspěchu. 

Ještě potřebnější je však morální racionalizace politiky, jak poukazoval již Aristoteles, velcí filozofové starověku a po nich význační myslitelé středověku. Politická činnost nepochází ze žádostivosti, závisti, egoismu, pýchy a lstivosti, ani z touhy po prestiži a nadvládě ale, jak říká Aristoteles, byla založena na zralém poznání nejhlubších potřeb života lidstva, skutečných požadavkům míry a lásky, vyrůstá z morálních a duchovních energií člověka. 

Myslím, že mnohé přenosy z parlamentu nás spíše přesvědčují o opaku. Na konci 40. let v období před legalizací stalinské hegemonie ve střední a východní Evropě Maritain varoval: Je možné, že současný i budoucí běh dějin postaví demokracie před strašlivé zkoušky a osudové alternativy. A bylo tomu tak. Modlím se proto k Palladiu české země, aby se nic podobného neopakovalo. 

Autor:  Dominik Duka
Pořad: Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:15  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace