Exekutoři mají větší pravomoci. Můžou neplatičům výživného na dospělé potomky odebrat řidičský průkaz

Podle Asociace neúplných rodin se novinka dotkne 4 procent všech případů. - Foto: Ladislav Bába

Podle Asociace neúplných rodin se novinka dotkne 4 procent všech případů.Foto: Ladislav Bába

Neplatiči výživného na studující děti od 18 do 26 let můžou od středy přijít o řidičský průkaz. Doteď mohl exekutor dočasně pozastavit oprávnění jen v případě, že rodič dlužil alimenty na mladistvé. Loni to podle údajů Exekutorské komory postihlo čtrnáct set lidí. Teď by mohli přibýt další.

Podle Asociace neúplných rodin se novinka dotkne čtyř procent všech případů. V praxi by to bylo maximálně několik desítek lidí. 

„Neplatí prostě. Musím to z něj tahat pomocí policie, podávat trestní oznámení. Jenom díky tomu se mi dařilo sem tam něco vymoct,“ popisuje Monica Šlehofrová z Prahy svou zkušenost s vymáháním výživného. 

Nedávno se obrátila s žádostí o pomoc na bezplatnou poradnu. Tam jí řekli, že exekutor nemůže bývalému manželovi za neplacení alimentů odebrat řidičský průkaz, protože synovi už je víc než 18 let. 

„Nikdo nezohledňoval to, že i po osmnáctém roku se studuje, takže by to mělo platit i dál. Nešlo to,“ říká. To se ale dneškem mění. V praxi začíná platit novela exekučního řádu. Ta umožňuje odebrat řidičský průkaz i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let. 

Jen loni podle údajů Exekutorské komory přišlo dočasně o řidičský průkaz 1400 lidí. Teď by mohly přibýt další. Podle Asociace neúplných rodin se novinka dotkne čtyř procent všech případů.

Podle předkladatelů byla dosavadní praxe diskriminační. Novinku vítá Asociace neúplných rodin, která poskytuje bezplatnou pomoc s vymáháním alimentů. Podle ředitele asociace Petra Sýkory se zabavování řidičského oprávnění se osvědčilo. 

„Řidičské oprávnění je velice úzce spjato prakticky s každým z nás, zpravidla ve velmi krátkém čase se podaří tu dlužnou částku vymoci,“ vysvětluje. 

Proti se ale staví Unie otců. Vadí jí ale hlavně to, že dospělý člověk má povinnost vyživovat jiného dospělého. Předseda unie Valentino Papazian si myslí, že novinka nic dobrého nepřinese. „Způsobí to maximálně to, že člověk se zadluží někde jinde,“ upozorňuje. 

Exekutor by podle zákona neměl odebrat řidičský průkaz tomu, kdo ho potřebuje pro své živobytí a závazky. 

Autor:  Václav Štefan
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace