Exposlankyně Kočí má seznamku pro handicapované. Pomáhají jim evropské fondy

Nová seznamka má handicapovaným pomoct se seznámením - Foto:  pixabay.com

Nová seznamka má handicapovaným pomoct se seznámenímFoto:  pixabay.com

Třiatřicetiletý 204 cm vysoký modrooký muž z Prahy se zájmem o cestování hledá ženu přiměřeného věku na vážný vztah. Asi tak nějak by mohl vypadat inzerát na seznamce kolegy Martina Karlíka.

Mohl. Seznamek je spousta na celém internetu. Většinou se tam vyplňuje výška, váha, barva očí a tak dále. Teď se objevila jedna nová, jmenuje se Tvojelaska.cz a ta se chce zaměřit na lidi s handicapem. Seznamování tam mají pomoct i speciální vyškolení koučové. 

Díky jiné seznamce se poznali i zakladatelé stránky Kristýna Mertlová a Jakub Mertl. On je matematik, jeho žena Kristýna, za svobodna Kočí, byla poslankyní za Věci veřejné. S přispěním evropských fondů teď společně rozjíždějí seznamku pro lidi s handicapem.  

Seznamování pro nevidomé je velice obtížné 

 

Celý rozhovor s Michalem Kuchařem

Vložit na svůj web

Nějaký handicap má v Česku podle Českého statistického úřadu jeden milion lidí. Třeba lidí se zrakovým postižením je podle webu Nevidomimezinami.cz 100 tisíc, z toho 10 tisíc je těžce postižených, takže nevidí vůbec nebo jen rozeznají světlo a tmu. 

„Zatímco člověk, který zrakovým postižením netrpí, je vizuální, člověk nevidomý je odkázán především na vjeemy, což ho přirozeně velmi omezuje,” popisuje Michal Kuchař, učitel a organizátor vzdělávacích programů pro nevidomé. 

Zrakově postižení se podle něj seznamují především na školách, v zaměstnání nebo na akcích, které s těžce zrakově postiženými pracují. „Seznamka pro handicapované se může uchytit i u nás a myslím, že by to bylo dobře,” uvažuje. 

Seznamování je totiž podle něj pro řadu nevidomých velký problém. „Mnoho z nich po životě s člověkem bez zrakové vady touží,” zdůrazňuje Michal Kuchař. 

Autor:  Jiří Chum  (jch), Martin Karlík  (mkk), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Ranní interview  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 07:50 a 08:50, sobota–neděle 08:50  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace