Glastonbury je planeta, která si žije svým životem, říká o festivalu zpěvačka Mydy Rabycad

O festival je velký zájem - Foto: Magdalena Lindaurová

O festival je velký zájemFoto: Magdalena Lindaurová

Začíná kultovní hudební festival v britském Glastonbury, který v posledních letech navštěvuje zhruba 170 tisíc lidí. Letos budou headlinery kapely Radiohead, Foo Fighters nebo zpěvák Ed Sheeran. Festival potrvá do 25. června.

Festival Glastonbury je největší a jeden z nejdůležitějších hudebních festivalů na světě. Hostí proslulé světové hudebníky a kapely, odehrává se každý rok - až na výjimky - v anglickém městě Pilton. 

O akci je každoročně velký zájem, což potvrzuje i to, že na letošní ročník jsou lístky podle informací na webových stránkách Glastonbury vyprodány. Z předprodeje zmizí většinou za několik minut. 

Na loňském ročníku vystoupila Žofie Dařbujánová, zpěvačka electro-swingové skupiny Mydy Rabycad, která si atmosféru festivalu pochvaluje. „Festival je taková vlastní planeta a žije si svým životem, byl to neuvěřitelný zážitek,“ popisuje. 

Vznik festivalu Glastonbury ovlivnila éra hippies, první ročník se konal v roce 1970 pod názvem Pilton Festival a navštívilo jej 1500 účastníků. Od té doby se festival vypracoval na jednu z nejdůležitějších hudebních akci léta. Českými zástupci na tomto festivalu byli v roce 2007 Gipsy.cz a v roce 2016 Mydy Rabycad.

Na vystoupení Mydy Rabycad přišlo stovky lidí – stage, na kterém hráli, byla mezi dvěmi hlavními a střídali se s dalšími známými kapelami. „Když lidé chodili na ně, tak se zastavovali na nás, spousta lidí zůstala,“ pochvaluje si. 

Festival je proslulý nejenom hudební scénou, ale také vydatnými dešti, které doprovázely i loňský ročník. „Půl našeho koncertu strašně lilo,“ usmívá se a návštěvníkům doporučuje holínky s sebou. 

Účast na festivalu znamenala pro kapelou novou zkušenost, která jim pomohla někam se posunout a otevřít oči. Slyší také na to organizátoři jiných akci i návštěvníci koncertů. „Je to pomoc v několika směrech,“ potvrzuje.  

Policisté prohledají všechna auta 

Loni festivalové dění ovlivnil fakt, že druhý den přehlídky, 23. června, se konalo v Británii referendum o setrvání země v Evropské unii, které nakonec dopadlo v neprospěch zastánců dalšího členství v bloku. Letošní ročník se ponese ve znamení zvýšených bezpečnostních opatření poté, co se Británie stala v posledních týdnech svědkem hned čtyř teroristických útoků. Policie bude například prohledávat všechny přijíždějící vozy i zavazadla návštěvníků hudební akce. 

Policisté upozornili, že letos bude trvat mnohem déle, než se lidé dostanou do festivalového areálu. Organizátoři návštěvníky vyzvali, aby svá zavazadla opatřili štítkem se jménem a telefonním číslem, a zabránili tak zbytečným nedorozuměním v době zvýšených obav o bezpečnost. 

Další ročník slavného festivalu se bude konat až v roce 2019. Na podzim loňského roku zakladatel hudební přehlídky Michael Eavis oznámil, že se v roce 2018 festival neuskuteční. Naposledy si podobnou přestávku akce vybrala v roce 2012. 

Autor:  Věra Štechrová  (všt), Prokop Havel  (prh),  ČTK
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace