Jak nejlépe ochránit zahrádku před mrazem? Může pomoci zábal z novin i zakuřování

Ovocné stromy již začaly kvést, přišel ale sníh a mráz, který ohrožuje úrodu. Ovocnáři proto v sadech zapalují balíky slámy, aby tu alespoň trochu zvýšili teplotu - Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Ovocné stromy již začaly kvést, přišel ale sníh a mráz, který ohrožuje úrodu. Ovocnáři proto v sadech zapalují balíky slámy, aby tu alespoň trochu zvýšili teplotuFoto: Jitka Cibulová Vokatá

Každý, kdo má zahrádku, se teď asi ptá, jak uchránit své jabloně, angrešty nebo další rostliny. Na některých vinicích na jihu Moravy to v noci vypadalo jako o čarodějnicích. Pomocí ohňů se vinaři snažili bránit vinohrady před mrazy.

Lidé často věří tomu, co si najdou na internetu - například, že se mají stromy, keře a květiny balit do fólie. To jsou ale mylné rady. 

„Musí to být prodyšný materiál, jakou jsou noviny. Nesmí to být fólie, protože to by byl konec, když na to pak svítí sluníčko,“ varuje Miroslava Dostálová z Českého zahrádkářského svazu v Hradci Králové a radí použít zábal právě z novin. 

Čtěte také: Tipy na víkend: Mezinárodní den památek, výročí Hanzelky a Zikmunda nebo bitva u Liberce

Pomáhá i rozprašování vody, ale jen velmi jemných kapiček dobrým rozprašovačem, případně zakuřování, kdy se na oheň naháží mokré větvě a další vlhký materiál, aby vznikal dým. 

Pokud máme květiny doma na balkóně, neměli bychom je dávat to tepla. Zmrzlá rostlinná pletiva by totiž popraskala. Květináče schovejte do stínu, aby je neohřívalo ani sluníčko. 

Boj s větrnými mlýny 

Ovocné stromy již začaly kvést, přišel ale sníh a mráz, který ohrožuje úrodu - Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Ovocné stromy již začaly kvést, přišel ale sníh a mráz, který ohrožuje úroduFoto: Jitka Cibulová Vokatá

Někteří jihomoravští vinaři strávili dnešní noc v terénu, když se snažili zachránit úrodu před mrazy, které v regionu udeřily. Místy teploty klesly až k -5 stupňům Celsia. Třeba v Hustopečích u Brna proto vinaři ve vinicích zapálili drobné ohně, které mají zvýšit teplotu proudícího vzduchu. 

„Oblak dýmu napomáhá k tomu, aby se změnilo makroklima. Snad by to mělo přežít,“ říká hustopečský vinař Pavel Košulič.  

Boj s větrnými mlýny připomínají protimrazová opatření také jihočeských ovocnářů. Svoje sady neopouštěli tento týden ani v noci. Rozdělávali ohně, aby ochránili svoje stromy před mrazy. Výsledek je nejistý. Boj s přírodou ale ani tak nechtěli vzdát předem. 

„Kouř srazí teplotu o jeden až dva stupně. I když to bude možná boj s větrnými mlýny, zkusit se má všechno,“ nevzdává se ovocnář Roman Grill. 

Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace