Jak Paroubek svrhl Topolánka. Pád české vlády v roce 2009 slyšeli až v Bruselu

Mirek Topolánek v roce 2009 - Foto: Tomáš Adamec

Mirek Topolánek v roce 2009Foto: Tomáš Adamec

Bylo to poprvé v historii Česka, kdy ve sněmovně prošel návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Pád koaliční vlády Mirka Topolánka na jaře 2009 slyšeli i v Bruselu. Česká republika tehdy totiž předsedala Evropské unii.

Pro návrh opozice vyjádřit nedůvěru vládě Mirka Topolánka tehdy hlasoval i Vlastimil Tlustý z ODS. Společně s ním potopil vládu další rebel z ODS Jan Schwippel a bývalé zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková.  

Opozice vedená ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem tak měla 101 hlasů a vládu na pátý pokus svrhla. „Tato vláda je vládou založenou na kupčení s poslaneckými mandáty a na přetahování předem vytipovaných poslanců,” vysvětloval tehdy Jiří Paroubek. 

Předsednictví Unie ztratilo autoritu 

Česká republika právě předsedala Evropské unii, a tak se situací v Praze zabývali i v Bruselu. „Jsem z toho opravdu smutný, protože až dosud bylo české předsednictví úspěšné. V těžkých dnech hospodářské a finanční krize ztrácí předsednictví Unie autoritu. Toto není příliš zodpovědné,” prohlásil například německý europoslanec.  

„Jsem z toho opravdu smutný, protože až dosud bylo české předsednictví úspěšné. V těžkých dnech hospodářské a finanční krize ztrácí předsednictví Unie autoritu. Toto není příliš zodpovědné.“

Svržený premiér Mirek Topolánek počítal s tím, že ho prezident pověří sestavením nové vlády. „Pokud se nepodaří vládu sestavit, nepodpoříme žádnou polopolitickou vládu. Budeme chtít předčasné volby,” řekl. 

Vojtěch Filip z KSČM navrhoval vládu národní shody: „Ta by byla do příštích voleb - ať už předčasných, nebo v řádném temrínu - tím nejvhodnějším řešením.” 

Prezident Václav Klaus nakonec jmenoval premiérem předsedu ČSÚ Jana Fischera a pověřil ho sestavením úřednické vlády. Prezident tak přijal dohodu koaličních stran a sociální demokracie. „Jsem s dohodou spokojený. Nechci říkat nic vítězoslavného, ale jistě všichni víte, že já dohodu chtěl,” prohlásil. 

Úřednická vláda Jana Fischera byla mimořádně oblíbená - Foto: Filip Jandourek

Úřednická vláda Jana Fischera byla mimořádně oblíbenáFoto: Filip Jandourek

Podle premiéra Fischera měla jeho vláda jiné úkoly než vláda čistě politická. „Nepůjde o vládu vizí, převratných politických návrhů - takový mandát nemá. Ale neznamená to, že to bude vláda, která bude mít lehkou práci,” řekl. 

Mimořádně oblíbená úřednická vláda 

Úřednická vláda měla překlenout období do předčasných voleb vyhlášených na říjen. Poslanci kvůli tomu přijali ústavní zákon o zkrácení volebního období. Ten ale Ústavní soud na základě stížnosti dřívějšího přeběhlíka, poslance Miloše Melčáka, překvapivě zrušil. 

Vyvolalo to většinou kritické reakce, k výjimkám patřila KDU-ČSL. „Oceňujeme, že Ústavní soud nepodlehl tlaku, který na něj byl vyvíjen," řekl předseda lidovců Cyril Svoboda. 

Do předvolebního období vstoupila nová strana TOP 09. Založil ji bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek. Jejím předsedou se stal v té době jeden z nejoblíbenějších politiků Karel Schwarzenberg. 

Voliči se dostali k urnám až v řádném termínu voleb, konkrétně v květnu 2010. Do voleb vládl kabinet Jana Fischera. Měl mimořádnou podporu občanů. 

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace