Jak pomůže přírodní medicína na podzimní virózy?

Babí léto jsme si letos užívali ještě začátkem října, ale je dobré být připraven na to, co může přijít. Proti podzimím virózám můžeme bojovat i pomocí přírodní medicíny. Jak funguje a jak pomáhá při prevenci a léčbě? Jaké rostliny ještě stihneme nasbírat a nasušit a jak na to? Necháme si poradit od bylinkáře Pavla Váni.

Je vůbec teď na podzim ještě něco v přírodě, na co bychom měli zaměřit pozornost?

„V přírodě vždycky něco najdeme. Teď jsou to v první řadě šípky, které využíváme jako vitamínovou rostlinu. Pokud z nich děláme čaje, tak vždycky studenou cestou. Necháme je osm hodin louhovat, což je důležité k zachování vitamínu C. Můžeme si udělat takový nápoj, který z tohoto čaje vyrobíme. Do skleničky šípkového čaje přidáme polévkovou lžíci mletého máku a stejné množství sezamu a necháme to ještě čtyři hodiny stát. A máme nejen vitamínový nápoj, ale zároveň výborný lék proti osteoporóze, což každý jistě ocení. Výsledky s tím jsou opravdu velice dobré.

Další rostlinou, kterou vídáme hlavně v mokrých příkopech, je tužebník jilmový. Ten takzvaně remontuje, to znamená obnovuje květenství. Nedávno ukazovali v televizi, jak v říjnu ještě kvetou jabloně nebo třešně. Všichni se divili, jak to možné. Právě tento jev se nazývá remontace a umí ji i tužebník. Používáme jej proti chřipkám, angínám, nachlazení nebo ke zvýšení potivosti, což vede k léčivým procesům. Dále bych doporučil jeřáby, které pomáhají v léčbě cukrovky – ta je v současnosti v naší republice velikým problémem. Potom také černý bez, který působí proti neuralgiím.“

Ještě k tomu šípkovému čaji louhovanému za studena: šípky tedy nasypeme do vody, osm hodin čekáme a pak do toho přidáme lžíci mletého máku a sezamu?

„Vylouhovaný šípkový čaj nejprve scedíme a mák a sezam přidáme až pak do toho přecezeného čaje. Necháme to ještě čtyři hodiny stát. Pak nálev vypijeme a do husté kaše, která nám zbyde, můžeme přidat jogurt, zakysanou smetanu nebo acidofilní mléko a máme skutečně výborný lék. Lidé mi často volají, jak jim pomohl, a je skoro zadarmo.“

Dá se to používat jako prevence a nemůžeme se předávkovat, když to s šípky přeženeme?

„Určitě ne. Předávkování není u přírodních vitamínů tak tragické, jak se předpokládá u vitamínů umělých. Ty se pak usazují v tuku a v některých tkáních, což může vyvolat určité choroby, proti kterým byl vlastně vitamín užíván.“

Kdy jste měl naposledy virózu vy sám?

„Já virózy nemám. Stále piju tužebníkový čaj a používám různé vitamíny, jako například zrovna šípek a rakytník, a na virózy netrpím.“

autor: dkf
Spustit audio