Jak se bránit neustálému zvyšování nájemného?

V souhrnu podmínek ke kvalitnímu životu patří bydlení jistě na přední místo. Není málo lidí, kteří bydlí v soukromém domě. Může majitel takového domu sám podle sebe zvyšovat nájemné? Co když na výši nájmu už dosavadní nájemce nemá peníze? Povídali jsme si o tom s vedoucí Občanské poradny v Plzni Monikou Krausovou.

Řídí se zvyšování nájmů nějakým předpisem? Do jaké výše si to může majitel dovolit a jak často?

„Regulovaný nájem je řízen předpisem, v tomto případě je to zákon o jednostranném zvyšování nájemného k bytu. Pronajímatel si nemůže stanovit libovolnou výši nájmu. Musí splňovat regule dané státem, to znamená, že se odvíjí od místa, plochy bytu a původní výše nájmu. Důležité také je, že pronajímatel nájem zvýšit nemusí. Zákon v žádném případě neukládá pronajímatelům povinnost nájemné zvyšovat. Je to jen zákonná možnost, kterou mohou a nemusejí využít. Pokud ji majitel bytu využije, pak je oprávněn zvýšit nájemné jednou ročně, nelze to požadovat zpětně a musí to nájemci písemně oznámit nejpozději tři měsíce před plánovaným zvýšením nájmu.“

Představme si například důchodce, který v bytě bydlí několik desetiletí a zůstal na neustále se zvyšující nájemné sám. Může se snadno dostat do problému. Jaké jsou jeho možnosti? Je tou jedinou cestou odstěhovat se jinam?

„Vše záleží na vztahu majitele bytu a nájemce. Na tom, jestli jsou spolu schopni o situaci nějakým způsobem komunikovat. Je to otázka vzájemné dohody, aby podmínky byly únosné pro obě dvě strany. Může se naskytnout i situace, kdy dohoda není možná, ať už po lidské stránce, anebo je finanční situace nájemce skutečně tíživá. V takovém případě má člověk například možnost požádat si a následně při uznání nároku čerpat určité dávky. V tomto případě by to byly dávky státní sociální podpory, konkrétně příspěvek na bydlení, anebo dávka v hmotné nouzi, což je v tomto případě doplatek na bydlení.“

Jak to bude poté, co skončí regulace nájmu? Má nájemce povinnost přistoupit pak na jakoukoliv výši nájmu ze strany majitele bytu nebo ne a jak se tomu bránit?

„V okamžiku skončení bude nájem hrazen dál v takové výši, v jaké byl naposledy sjednán. Zvýšení nájmu by bylo možné jen za souhlasu obou stran, tedy smluvně. Nájemce tedy nemusí na nové navýšení přistupovat, nemá žádnou povinnost podepisovat novou nájemní smlouvu. Pokud by se majitel bytu domníval, že je v právu, že může požadovat zvýšené nájemné, musel by se obrátit na soud a řešit to soudně.“

autor: dkf
Spustit audio