Jak se bránit proti nikotinovému kouři

Restaurace, kavárny, bary i hospody v Česku musejí mít už zhruba rok vyznačeno na vstupních dveřích, jestli se v nich smí, či nesmí kouřit, nebo mají stavebně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Pokud podnik příslušnou nálepku nevylepil, hrozí jeho vlastníkovi pokuta až pět tisíc korun. Teď chce ministr Heger kouření v restauracích zakázat úplně. O tom, jak se bránit pasivnímu kouření, jsme si povídali s Jarmilou Greplovou z České koalice proti tabáku.

V 75 procentech restaurací má už dnes v Česku nekuřák možnost posadit se do nekuřáckých prostor. Ale stačí takovéto oddělení, aby nekuřák nebyl pasivním kuřákem? Skutečně se kouř do těchto prostor nedostane?

„V první řadě bychom si měli uvědomit, že v případě cigaretového kouře neexistuje žádná neškodná dávka. Pasivní kouření je stejně škodlivé jako kouření aktivní. Cigaretový kouř je směs chemikálií, mimo jiné také karcinogenů. Tato směs výrazně škodí organismu i v minimálním množství.

Nejčastější oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor, které vidíme v restauracích, spočívá většinou v přepážce, která bývá neúplná, takže prostory nejsou stavebně oddělené. Vzduch mezi kuřáckou a nekuřáckou částí se mísí a toxické látky se přenášejí i do nekuřácké části. Takové oddělení je tedy zcela nedostatečné a každému bych proto doporučila, aby se těmto prostorám vyhýbal. Jediné účinné opatření je úplně oddělená místnost se samostatným uzavíratelným vchodem, tedy nekuřácká restaurace.“

Platí někde ve světě úplný zákaz kouření v restauracích?

„Ano, takový zákaz je samozřejmostí například ve Spojených státech, Austrálii, Velké Británii, Francii a řadě dalších evropských států. Je to trend, kterým se ubírá stále více zemí. Česká republika je bohužel stále výrazně pozadu v ochraně občanů před pasivním kouřením.“

Je v takových zemích zároveň i méně kuřáků?

„Pokud se přijme úplný zákaz kouření v restauracích, má to pozitivní efekt na stav kouření v celé populaci. Po přijetí tohoto opatření pozorujeme, že dochází ke snížení spotřeby cigaret, poklesu počtu kuřáků a k následnému zlepšení zdravotního stavu celé populace i u nekuřáků. Je to díky tomu, že dochází k výrazné eliminaci pasivního kouření a jeho dopadů na zdraví.“

autor: dkf
Spustit audio