Jak se vyhnout v Chorvatsku pokutám? Nechoďte po městě jen v plavkách, radí policisté

Splitský přístav si prohlédněte raději řádně oblečení - Foto: Fotobanka Profimedia

Splitský přístav si prohlédněte raději řádně oblečeníFoto: Fotobanka Profimedia

Čeští turisté jsou nejčastěji pokutováni za parkování, rychlost nebo pásy. Obecně jsou ale v očích policie považováni za bezproblémové. Poradíme, jak se nechtěným pokutám vyhnout.

Chorvatská města Dubrovník a Split zakazují, aby se turisté po městě pohybovali jen v plavkách. Hrozí za to vysoké pokuty. Zákaz se od letošního roku nově týká také města Hvar na stejnojmenném ostrově. 

„Z dosavadních zkušeností a případů, které jsme řešili a na základě informací z Chorvatské strany lze české turisty všeobecně vnímat jako bezproblémové a ukázněné. a já bych jim chtěl za to poděkovat.“
Darko Stanković, český policista v Chorvatsku

Radnici podle hvarského starosty Rikarda Novaka už došla trpělivost se stále rostoucím počtem turistů, kteří do města přijíždějí hlavně kvůli večírkům a chovají se neukázněně. Pořádek vymáhají pokutami. 

Především ve zmíněném Hvaru jsou pokuty dost vysoké. Například za pití alkoholu na veřejnosti můžou návštěvníci zaplatit v přepočtu až 18 tisíc korun. Za chození po centru města jen v plavkách hrozí pokuta až 16 tisíc korun. Na zákazy upozorňují velké cedule s obrázky. Je na nich mimo jiné výzva, aby se turisté chovali slušně a ušetřili tak své peníze. 

Čeští policisté především pomáhají 

Do Chorvatska stále míří další čeští turisté. Proto tam i letos spolu s chorvatskými policisty hlídkují jejich čeští kolegové. Jsou ve městech Šibenik a Omiš. Problémy jsou podle nich spíše drobného rázu v dopravě, parkování, nedodržené povolené rychlosti nebo nepoužití bezpečnostních pásů. 

Chorvatsko i nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry, oheň vypukl nedaleko měst Bogomolje na ostrově Hvar a u Tugare, přibližně dvacet kilometrů východně od Splitu. Odtud se šíří směrem na Split.

Policisté mohou také pomoci. „V poslední době se jedná o porouchaná vozidla, lidé nás žádají o pomoc při domluvě s autoservisem nebo odtahem,“ vysvětluje český policista Darko Stanković. 

Chorvaté se také snaží zabránit, aby se u moře žebralo nebo spalo pod širákem na pláži. Přestupek se řeší v přestupkovém řízení a je spojen s vykázáním z města nebo oblasti. Při prvním prohřešku hrozí trest až 2000 kun, při opakovaném pak vězení. 

Policie také žádá o spoupráci s bezpečnostními složkami v blízkosti požárů. Práci hasičům totiž komplikuje silný vítr z moře zvaný bóra. Podle chorvatského deníku Jutarnji Vijesti policie uzavřela místní silnici vedoucí z městečka Srinjine do vsi Donje Sitno přibližně patnáct kilometrů od Splitu. 

Autor:  Matěj Štýs, Jiří Chum  (jch),  ČTK

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace