Jak zabezpečit svůj domov proti zbytečným tepelným ztrátám?

Částka, kterou dnes platíme za udržení tepla v našich domovech, není rozhodně zanedbatelná. Ať už si pořizujete nové bydlení, nebo žijete ve starším domě či bytě, vyplatí se zapřemýšlet nad tím, jak svůj domov nebo třeba chatu tepelně izolovat a do čeho má cenu investovat. Jak na to a čím vlastně začít? Poradí nám Jiří Beranovský, ředitel Ekowattu – poradenské společnosti v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Jakým způsobem se dají spočítat tepelné ztráty? Existují nějaké speciální počítačové simulace?

„Existují na to asi dva druhy počítačových programů. Ty první jsou statické a počítají tepelné ztráty a následně i tepelně energetické bilance. Obvykle to počítají v ročním kroku. Zároveň existují i speciální počítačové programy, které pracují na základě takzvaných dynamických simulací. Ty počítají průběhy spotřeb v jemnějších časových krocích a kromě energetických bilancí umožňují i sledovat více parametrů a také přechodové děje.“

Tohle všechno bychom tedy měli znát, než se do něčeho pustíme?

„Dynamická simulace rozhodně není tak úplně jednoduchá, ale na některých energetických poradenských serverech najdete zjednodušené prográmky, které vám umožní spočítat si vlastní tepelnou ztrátu pomocí klíčových čísel. Například na našich webových stránkách je program pojmenovaný Hestia. Ale třeba i na stránkách TZB-info, což je poradenský server pro energetiku, ekonomiku a životní prostředí, jsou také takové zjednodušené kalkulačky, kde si široká veřejnost může tyto věci spočítat jednoduchým způsobem.“

Když by člověk rád zabránil tepelným ztrátám, ale nemá dostatečnou sumu peněz, existují dotační programy zaměřené právě na zateplování?

„Tady vás trošku zklamu, v současné době nikoliv. Program Zelená úsporám, který byl zaměřen na rodinné domy a posléze i na veřejné budovy, byl pozastaven a v podstatě zatím ukončen pro obě kategorie. V současné době je otevřen operační program Životní prostředí v rámci Státního fondu životního prostředí, ovšem ten je pouze pro veřejné budovy. Kdy a pokud bude program pro rodinné domy obnoven nebo kdy bude vyhlášen nějaký nový další program, zatím není známo. Původně se snad uvažovalo o tom, použít na to peníze z emisních povolenek. Ty však byly darovány energetickým firmám za příslib investic do čistých zdrojů. Takže zatím se takový zdroj peněz neobjevil.“

Říká se, že teplo obvykle nejvíc uniká okny. Je to pravda?

„Ne tak docela. Teplo zároveň hodně uniká obvodovými plášti budovy i střechou. Záleží na tom, jak jsou nastaveny jednotlivé tepelně technické parametry těchto konstrukcí a v jakém jsou povrchovém poměru. Například u panelových domů byste měl pravdu u některých typů a u jiných zase ne. Plocha oken je tam poměrně značná a vždycky to záleží na konkrétním výpočtu a konkrétní situaci.“

Takže nedá se říct, že začnu okny, potom přihodím fasádu a nakonec budu řešit střechu. Když už se ukáže, že teplo uniká z různých míst, bude asi rozumnější udělat to všechno najednou.

„Vždycky je lepší udělat všechno najednou. Pokud nemáte dostatek peněz, je vhodné začít právě okny kvůli tomu, že fasáda se k nim mnohem lépe dává než obráceně. Čistě z technického hlediska. Zároveň můžete udělat nezávisle na tom střechu a ostatní věci, třeba podhled ve sklepě – ten je taky důležitý. Jednoznačně je ale nejlepší se nejdřív poradit s odborníky a zjistit, kde by bylo nejlepší začít.“

autor: dkf
Spustit audio