Jeho rodina ukrývala urnu s popelem Mašína i Horákové. František Suchý získá Cenu Paměti národa

František Suchý dnes - Foto: Post Bellum

František Suchý dnesFoto: Post Bellum

Ve svých rukou držel urnu s popelem generála Josefa Mašína i Milady Horákové. František Suchý totiž se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu. Svůj život riskoval i za komunismu, za velezradu dostal pětadvacet let vězení. Františku Suchému je devadesát let a je jedním z letošních laureátů Ceny Paměti národa.

Díky rodině Suchých znají lidé jména obětí, které byly za nacismu tajně pohřbívány ve strašnickém krematoriu. Na svoji statečnost doplatili i po komunistickém převratu v roce 1948. Celá rodina skončila ve vězení za úkryt pro převaděče, který je po sadistickém výslechu prozradil. 

„Klidně jdu, otevřu bránu, jak jsem ji zavřel, přijde ke mně chlap, vytáhne pistoli a říká: Pojď ty gaunere, běž se mnou,“ vzpomíná. 

Z pětadvacetiletého trestu si František Suchý odseděl polovinu, ve vězení pracoval jako konstruktér, v civilu už mohl dělat jen zámečníka. Pevným hlasem říká, že komunistům odpustil, ale zapomenout nemůže. „Přál bych si, aby lidé přestali tolik jít po světských a hmotných radovánkách, aby se trochu více zamysleli nad svým životem, aby žili mravně,“ říká. 

Devadesátiletý František Suchý žije v Praze a občas se projde parkem nedaleko strašnického krematoria, které nese jméno jeho otce, také Františka. 

František Suchý s kamarády u krematoria (v roce 1936) - Foto: Post Bellum

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace