Kalifornské pláže navštívilo zbloudilé mládě velryby. Okouzlilo přihlížející i sociální sítě

Plejtvákovec šedý patří do moří mnohem severněji - Foto:  Marine Mammal Commission,  NOAA

Plejtvákovec šedý patří do moří mnohem severnějiFoto:  Marine Mammal Commission, NOAA

Barevné rybičky, nebo medúza v moři u pláže, to není nic zvláštního, tím se nikdo moc nepochlubí. Ale plavat metr vedle velryby, to už je zážitek na celý život. Přesně tohle se stalo překvapeným lidem v americké Kalifornii. A to i přesto, že je léto a velryby by měly být tisíce kilometrů daleko.

Je léto, doba dovolených, odpočívání na pláži a plavání v moři. Mnozí čas tráví sledováním ryb. To, co se poštěstilo návštěvníkům pláže v americkém Orange County, se vám ale jen tak nepodaří. Jen kousek od břehu se v moři objevila velryba a způsobila velký poprask. 

Šlo o mládě plejtvákovce šedého, které do teplých vod nejspíš zabloudilo. Za normálních okolností by se mělo pohybovat daleko severněji. I přes nízký věk mláděte měřilo několik metrů a překvapené lidi v moři nejdříve vyděsilo. Zmatený kytovec byl totiž jen kousek od břehu v místech, kde plavali lidé ve vodě nebo na paddle boardech. 

„Byli jsme z toho nadšení. Velryba proplula pod mým paddle boardem a shodila mě. Pak pořád kroužila dokola, skoro narazila do skal.“

Seržant John Hollenbeck z přístavní stráže Port Harbouru později oznámil, že se velrybu podařilo dostat na širé moře. Strážci ji museli vyhánět pomocí lodí s vodními děly. 

U břehů Kalifornie by v tuto roční dobu plejtvákovci být neměly. Většina z nich je teď v Beringově moři, kam podnikají několik tisíc kilometrů dlouhou cestu. 

Velryba, která dokonce zabloudila i mezi lodě v místním přístavu, každopádně nadchla stovky lidí na břehu a statisíce lidí na internetu. 

U Kanárských ostrovů kvůli sinicím zhnědlo moře. Toxiny z řas mohou vyvolat exémy
Proč jsou velryby tak obrovské?
Oceány se rozléhá hluk lodní dopravy, trpí hlavně velryby 

Autor:  Matěj Štýs, Jakub Wojtovič

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace