Klíšťata letošní zimu přežila ve zdraví, prokázal první monitoring jihočeských vědců

Sezona klíšťat začíná - Foto: Fotobanka Pixabay

Sezona klíšťat začínáFoto: Fotobanka Pixabay

Po oteplení začala sezóna klíšťat. Jihočeští vědci začali monitorovat jejich výskyt na Českobudějovicku. Podle prvních odhadů parazitům letošní zima moc neuškodila.

S technikem chovu Parazitologického ústavu Biologického ústav Akademie věd v Českých Budějovicích Janem Erhartem jsem vyrazila do dubového lesa. V ruce drží bílou vlajku na dřevěné holi, kterou vláčí před sebou po suchém listí. 

Jde dostatečně pomalu – klíšťatům dává dostatečný čas, aby se zachytila na vlajce po stěnách. Neuplynula ani jedna minuta a už máme jedno klíště. „Sameček je celý černý, samička má červený zadeček,“ popisuje. 

Klíšťata třídíme podle pohlaví na samičky a samce do skleněných trubiček uzavřených skleněnou zátkou. „Nasbírali jsme přibližně deset samic a deset samců, což signalizuje, že sezona klíšťat začala. Těžko říci, kolik klíšťat bude,“ říká s tím, že klíšťata letošní zimu přežila. 

Klíšťata poputují do parazitologického ústavu, kde poslouží vědcům k dalšímu výzkumu. Oživí také umělý chov těchto parazitů.  

Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace