Kočka vítá hosty muzea v Okajamě. Ve vlastní kanceláři

Černá kočka - Foto: Fotobanka Pixabay

Černá kočkaFoto: Fotobanka Pixabay

Japonsko je proslulé vysokou hustotou obyvatel. Nikdo už se nediví, že v se tam v hotelích leckde spí v šuplatech, řada lidí bydlí kvůli vysokému nájmu v mini bytech o rozměru sotva čtyři metry čtvereční a v kancelářích se zaměstnanci nepříjemně tísní. V muzeu umění v japonské Okajamě má však kancelář jen pro sebe kočka.

Pozoruhodnou cestou osudu se podle webu Ashai dostala kočka do muzea věnovaného japonskému malíři Jumedžimu Takehisovi po té, co ji srazilo auto. Černé kočičky po úrazu se zaměstnanci muzea ujali, pojmenovali ji Kurosokue a rozhodli se příchozím zpestřit návštěvu muzea tím, že je k prohlídce uvítá černá kočka s červenou mašlí na krku. Pracovní dobu si náladová kočička ale řídí sama, takže není vždy jisté, že se s ní potkáte. Na každý pád má ale v prostoru muzea vlastní kancelář. 

„Je to jen takový větší prosklený domek pro kočky. Dole je měkký pelíšek a nad ním dvě plošiny, ze kterých může zvířecí nájemník shlížet na svět. Muzeum ale tento příbytek důsledně označuje jako kancelář,“ uvádí redaktor Ondřej Klapal. 

Kočky na pracovišti nejsou ale v Japonsku úplnou novinkou. Už léta skáčou kočky po nábytku a zaměstnancích japonské firmy Ferray Corporation. Tam si zaměstnance coby typické workoholiky ve stresu hýčkají hned devítičlennou rotou koček, která svou přítomností odbourává stres zaměstnanců, čímž se zvyšuje produktivita práce. Společnost dokonce podporuje své zaměstnance v tom, aby si do práce přivedli vlastní mazlíčky. Tomu, kdo takového nemá, vyplatí firma tak zvaný kočičí bonus ve výši 42 dolarů, pokud se ujmou opuštěné kočky. V zemi jsou populární také různé kavárny, kde se hosté mazlí se zvířaty. Kromě koček to mohou být i psi nebo dokonce hadi a sovy. 

Proti soví kavárně v Tokiu se už ale ozvali ochránci z organizace Zoocheck. Podle nich život v takovém podniku narušuje biorytmus nočních ptáků a navíc je pro ně kontakt s lidmi stresující. I kvůli zvířecím kavárnám volají ochránci po zpřísnění japonských zákonů na ochranu zvířat. Doufají, že se to podaří do olympiády v Tokiu v roce 2020. 

Autor:  Ondřej Klapal
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace