Koně Převalského letí do Mongolska. V rezervaci si budou zvykat na život ve volné přírodě

Koně Převalského - Foto: Tomáš Adamec

Koně PřevalskéhoFoto: Tomáš Adamec

Čtyři klisny koně Převalského z pražské zoologické zahrady v pondělí odlétly do Mongolska. Tam se můžou těšit na život ve volné přírodě. Na transport a hlavně na život v asijské divočině se koně připravovali v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Jde už o sedmou skupinu, která odcestuje do východní Asie. A Radiožurnál je u toho.

Už ráno chovatelé koně uzavřeli do oddělovacích dvorků, do kterých je nalákali na snídani. Právě tam vznikla skupinka čtyř klisen, které se oddělily od ostatních koní, a pokud půjde všechno podle plánu, vydají se na cestu do Mongolska. 

„Z Dolního Dobřejova vyrazíme asi o půl desáté a po necelých dvou hodinách dorazíme na pražské vojenské letiště ve Kbelích,“ vysvětluje redaktor Dan Mrázek. 

Cílem jejich daleké cesty je rezervace Gobi B se rozkládá nadevíti tisících kilometrů čtverečních mongolské stepi a pouště. Právě odtud se koně Převalského dostali na začátku 20. století do Evropy a právě zde byl koncem 60. let 20. století spatřen poslední divoký kůň.

Na letišti se koně naloží do armádního letounu Casa a v odpoledních hodinách odletí do Mongolska. Letadlo bude mít dvě mezipřistání – v Kazani a Novosibirsku, a nakonec dorazí během zítřka do Mongolska na nezpevněnou plochu tamního letiště. 

Po zhruba dvacetihodinovém letu budou koně vypuštění v oblasti Gobi do ohrady, kde zůstanou zhruba rok, aby si zvykli na nové podmínky. Právě do přírodní rezervace Gobi B směřovaly i poslední čtyři transporty koní z pražské zoo. 

Autor:  Jiří Chum  (jch)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace