Létající, bez volantu i pedálů. Ženevský autosalon představuje auta budoucnosti

Autosalon v Ženevě - Foto:  ČTK, Petr Mlch

Autosalon v ŽenevěFoto:  ČTK, Petr Mlch

Není ani malé, ani velké. Nemá volant ani pedály, a přesto jede. Přesně takové vozítko představila jedna z automobilek na ženevském autosalonu jako ideální auto budoucnosti pro řidičky. Ve velké hale vystavují hodně zvláštních modelů, ale jen jedno z nich bylo obklopené převážně ženami.

Zakulacený koncept Toyoty s designovým žlutočerným otočným křeslem je určený především pro ženy. A nemá žádný volant ani pedály. 

„Pedály bývají mnohdy překážkou, aby žena mohla řídit s obuví, která jí vyhovuje a líbí se jí. Bez pedálů se s podpatky řídí daleko lépe,“ vysvětluje Martin Peleška z českého zastoupení Toyota. V podobném autě by podle něj ženy mohly jezdit už za patnáct let. Téměř všechny automobilky se zaměřují na samořiditelná auta. 

Ženevský salon ukazuje i technologické noviny. Například Airbus přišel s létajícím dronem, které, když přijede ke koloně, tak se modul zvedne a dvoučlennou posádku dokáže odnést, aby byla na místě včas. Jde o takzvané létající auto a start tohoto projektu v provozu se odhaduje na 2024 až 2027. 

Pohonem budoucnosti je elektromobil 

Ženevský autosalon se věnuje nejenom novým trendům, ale třeba také tím, na jaký pohon budou vozidla v budoucnu jezdit. 

„Klasické spalovací motory, hlavně benzinové, budou ještě nejméně deset až patnáct let v osobních autech dominovat, ale pohonem budoucnosti je podle většiny automobilek elektromobil, který si bude elektřinu vyrábět sám, tedy s palivovým článkem na vodík, “ říká reportér Jan Říha s tím, že k tomu je potřeba vybudovat odpovídající síť vodíkových čerpacích stanic, což bude trvat desetiletí. 

Autor:  Jan Říha  (jař), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace