Loď vybíráme podle zkušenosti vodáků i podle charakteru řeky

Vodácká sezóna začala. Možná, že se i vy letos chystáte na vodu. Základem je pochopitelně loď. Ať je to klasická nebo nafukovací, svou službu udělá. Právě loď bývá prvotním problémem každého vodáka. Jak moc záleží právě na výběru lodi? Poradil nám vodák Míla Pražák, předseda sdružení Vodácká Ohře.

„Při výběru záleží na tom, kdo je jak šikovný. Ten, kdo to umí, sjede vodu prakticky na všem. Ale výběr je určitě důležitý. Kdo je začátečník, potřebuje stabilní loď. Nejlepší je, když začne na gumové nafukovačce.

Ti zkušenější mohou vyzkoušet plastovou loď třeba typu Hydra, kdo chce stabilnější, Samba nebo typ Noah. Tomu se říká banán podle toho, že na Sázavě jezdila spousta žlutých lodí. Když se jede zelenou, říká se jim okurky.“

Laminátové lodě tedy na začátek nedoporučujete?

„Já sám jsem na nich začínal. Laminátka je úžasná věc, ale když dnes půjdete do půjčovny, určitě ji tam nenajdete a plastová je pohodlnější.“

Jaké možnosti dnes jsou v oblasti nafukovacích lodí? Je jich dost na výběr?

„Pokud chcete jet na vodu a zajdete do půjčovny, nabídnou vám nafukovací kánoi, z nichž nejznámější je Pálava. Ještě stabilnější je Baraka, Yukon nebo Rio. Pokud vás jede víc a chcete opravdu něco stabilnějšího jako autobus, vyberete si raft. Rafty jsou od čtyřmístného až po dvanáctimístný.“

Jaká bývá jejich životnost ve srovnání s klasikou?

„Plastová loď vydrží v půjčovně zhruba deset let, normální člověk ji má na doživotí. Nafukovačka se v půjčovně dožije pěti let, když ji budete mít vy a občas ji vytáhnete, deset let vám vydrží.“

Další možností je pevná kánoe. Mnohý vodák má možná ještě doma laminátovou. Vyrábějí se dnes ještě vůbec?

„Laminátové lodě se vyrábějí, ale je to přece jen na ústupu, protože skalních vodáků už není tolik. Většina jsou takzvaní solární vodáci, kteří vyrážejí, když svítí sluníčko. Ti chtějí loď, kterou neprorazí, se kterou se nic nestane, a když je na ní nějaká záplata, tak vás to neštípe. Na laminátových lodích to totiž štípalo.

S plastovou lodí můžete dělat spousty jiných věcí, přetáhnout ji přes kameny, najet na balvan, cvaknout se a lodi se nic nestane – pokud ji ovšem hned na začátku úplně nezničíte.“

Čím se tedy máme řídit při výběru lodě?

„Řídil bych se i tím, na jakou řeku jedete. Jsou řeky rychlejší a pomalejší. Například na Berounku není úplně ideální brát si nafukovačku, protože je to líná, spíš taková romantická řeka. Pokud pojedete na Vltavu, Ohři nebo na spodní tok Sázavy, to jsou spíš bystřejší řeky a tam doporučuji pro začátečníky buď právě nafukovačku, nebo stabilní, pevnou loď.“

autor: dkf
Spustit audio