Matematický génius vynásobí trojciferná čísla za pár vteřin. V soutěžích poráží i učitele

Matematickým Mozartem je dnes třináctiletý chlapec z Libanonu - Foto: Fotobanka Pixabay

Matematickým Mozartem je dnes třináctiletý chlapec z LibanonuFoto: Fotobanka Pixabay

Chodící kalkulačka. Takovou přezdívku by mohl mít třináctiletý chlapec z Libanonu. Mohammad al-Mir za pár vteřin vynásobí trojciferná čísla, poráží zkušené matematiky a vyhrál několik světových titulů.

V rozhovoru pro britskou BBC násobil třeba 453 krát 356. Chlapec chvilku přemýšlel, něco si pro sebe šuškal, trochu mával rukama a po zhruba sedmi vteřinách řekl správný výsledek, tedy 161 268. 

Třináctiletý Mohammad trénuje na japonském počitadle soroban. Je taky zvyklý cvičit svou paměť. „Už když jsem byl hodně malý, tak jsem se spoustu věcí snažil naučit nazpaměť,“ popisoval chlapec pro britskou BBC. Mohammad v rozhovoru taky řekl, že ho lidé poznávají na ulici a prý mu říkají kalkulačko. 

Už v jedenácti letech vyhrál juniorské mistrovství světa v počtech zpaměti. Nedávno taky zazářil v soutěži Německo má talent, kam ho pozvali. V soutěži správně sečetl 200 čísel a trvalo mu to méně než minutu a půl. 

Porazil tak tým čtyř profesorů matematiky, který stejný počet čísel počítal přes dvě minuty. Navíc každý z učitelů počítal jen 50 operací a udělali chyby. 

Autor:  Martin Balucha
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace