Můžou se děti těšit do školy? Rodiče ze Lhoty si založili vlastní a už vědí, že je to možné

Škola ve Lhotě u Opavy se od té klasické v mnohém liší (ilustrační foto) - Foto: Jiřina Mužíková

Škola ve Lhotě u Opavy se od té klasické v mnohém liší (ilustrační foto)Foto: Jiřina Mužíková

Za necelých čtrnáct dnů dětem končí školní rok. Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že školu nemají rády a vůbec se do ní netěší. V malé vesničce Lhota u Opavy si rodiče řekli, že to změní. A založili vlastní školu.

„Můžeme si vybrat, na čem budeme pracovat. Každý učitel má jiný systém. Baví mě to tu mnohem víc než v minulé škole,” pochvaluje si desetiletá Johana. 

Nejen z toho, co říká, je zřejmé, že se škola od klasické v mnohém liší. „Pro učitele běžného typu je velmi těžké vidět děti volně se pohybovat po třídě a volně pracovat. Učení u nás mnohdy nevypadá jako učení,” vysvětluje Lenka. 

A ví, o čem mluví. Sama pracuje ve státní škole, dceru ale přihlásila sem. Mimo jiné tu i pomáhá, vede například dobrovolnou jógu. 

Bez rodičů by to nešlo 

Školu zatím navštěvuje zhruba padesát dětí, celkově jich plánují přijmout maximálně sto. Do tříd spolu chodí děti různého věku, aby ty starší mohly pomáhat mladším. 

„Touha rodičů po škole byla tak velká, že byli ochotni obětovat prázdniny a strávit červenec na brigádách tady. Vytvořili jsme pěknou komunitu.“
ŘEDITELKA ŠKOLY

Ředitelku tu dělá Veronika Kotulková. Učí angličtinu a patří mezi zakladatele školy. „Touha rodičů po škole byla tak velká, že byli ochotni obětovat prázdniny a strávit červenec na brigádách tady. Vytvořili jsme pěknou komunitu,” pochvaluje si. 

Právě rodiče jsou hybnou silou všeho ve škole. Bez jejich nadšení by v současné podobě fungovala jen stěží. „Mnozí dárci byli fascinováni tím, že tolik lidí sem chodí pomáhat zadarmo,” poukazuje například Kateřina Rybářová, další ze zakladatelů. 

Paradoxně nejtěžší tak bylo sehnat vhodnou budovu. Zakladatelé ji nakonec objevili ve Lhotě pár kilometrů za Opavou. Stála šest milionů korun, část zakladatelé zaplatili a zbytek postupně splácejí. Dostávají příspěvek od státu a školné činí 2 500 korun měsíčně. 

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace