O otcovskou dovolenou od února zažádaly dva tisíce tatínků. Jak to zatím funguje?

Otcovskou dovolenou si může novopečený tatínek od února vybrat kdykoli v prvních šesti týdnech života dítěte - Foto: Fotobanka Pixabay

Otcovskou dovolenou si může novopečený tatínek od února vybrat kdykoli v prvních šesti týdnech života dítěteFoto: Fotobanka Pixabay

Od února mají novopečení tatínkové šanci zůstat týden doma s manželkou a dítětem na placené dovolené. Jedinou podmínkou pro to, aby mohli jít na takzvanou otcovskou dovolenou, je to, že si platí nemocenské pojištění a jsou zapsaní jako rodič dítěte.

Sedmidenní volno si můžou otcové vybrat do šesti týdnů od narození potomka a stát jim přispěje 70 procenty jejich základního příjmu. Termín volna si muži určují sami a můžou o něj žádat i zpětně. To ale v případě, že se jejich dítě narodilo po loňském 21. prosinci. 

Čtěte také: Poslanci dali zelenou otcovské dovolené. Podle pravice to nezlepší rovnost

V únoru vyplatili dávku 480 otcům, počet podaných žádostí přitom přesáhl dvě tisícovky. Ostatní žádosti se ještě zpracovávají, říká Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení

Jak podat žádost
Žádost o otcovskou předává pojištěnec na předepsaném tiskopisu svému zaměstnavateli. OSVČ a zahraniční zaměstnanci ji předávají přímo příslušné OSSZ.

Tatínkové, kterým ještě úřad dávku nepřidělil, se ale nemusejí obávat dlouhého čekání. Pracovníci České správy sociálního zabezpečení musí jejich žádost vyhodnotit do měsíce, v praxi ovšem většinou celý proces netrvá déle než deset dnů. 

Dobrou zprávou také je, že otcovská dovolená se netýká jen zaměstnanců. Mohou o ni požádat také osoby samostatně výdělečně činné, ovšem pouze v případě, že si platí nemocenské pojištění. 

Čtěte také: Adamová k otcovské dovolené: Měli bychom se zabývat částečnými úvazky

Zatím je příliš brzy na to, aby se dalo vyhodnotit, jak velký bude celkový zájem o čerpání nové dávky. Podle návrhu novely zákona by měl stát tatínkům vyplatit až 600 milionů korun. V únoru Česká správa sociálního zabezpečení na otcovské vyplatila něco přes dva miliony korun. 

Otcovská dovolená jinde v Evropě

Otcovská dovolená funguje ve 23 státech EU. Nejkratší je v Itálii, Řecku, na Maltě nebo v Holandsku, kde mají nárok pouze na dva dny placeného volna. Nejdelší je ve Francii, Německu nebo skandinávských zemích. 

Dvoutýdenní otcovská existuje například v Polsku, Estonsku nebo ve Španělsku. Sedmidenní volno dostávají kromě České republiky například tatínkové v Rumunsku nebo Maďarsku. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn), Tereza Chlubná, Jiří Chum  (jch), Anna Duchková  (and)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace