Obdivovaný i vysmívaný Křižáček. Proč budí rozpaky?

Z filmu Křižáček - Foto: Sirius Films

Z filmu KřižáčekFoto: Sirius Films

Film Křižáček je středověká road movie inspirovaná romantickou básní Jaroslava Vrchlického. Snímek, kteří diváci buď obdivují, nebo jsou z něj rozpačití. Křižáček Václava Kadrnky bojuje letos o 9 sošek Českých lvů.

Mezigenerační výpověď o vztahu otce a syna, nebo film, kde zarostlý Karel Roden jede víc než hodinu na koni? Jen dva ze širokého spektra názorů, které film Křižáček v divácích vyvolal. Kritika z něj byla nadšená a filmoví a televizní akademici jej nominovali na Českého lva v 9 kategoriích. 

Film nabízí dlouhé záběry, ve kterých několik minut nikdo nepromluví. První slovo zazní až po více než deseti minutách od začátku filmu a i později jsou dialogy úsporné a nejsou pro děj filmu tím nejdůležitějším. 

„Václav Kadrnka zvolil úplně jiný přístup, zvolil velice minimalistický přístup. Já si nemyslím, že proto by byly herecké výkony méně autentické, méně pravdivé. Já si naopak myslím, že ty herecké výkony jsou uvěřitelné a jsou dobré, jenom neodpovídají našim zvykům.“
filmový publicista Tomáš Janáček

Snímek, který není zatěžkán slovy, ale divákovi nabízí možnost o to silněji vnímat jednotlivé zvuky, o to víc zvuk dalších jevů, které dotváří atmosféru děje i obrazu, vynikne. Hned na začátku opouští malý Jeník bez souhlasu a vědomí rodičů domov a vydává se na dlouhou pěší pouť do svaté země. Jeho otec, rytíř Bořek, se ho brzy vyrazí hledat. 

Karel Roden, který je za tuto roli nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon, si tuto postavu zahrál rád: „Velká příležitost zahrát si takový ‚obyčejný‘ intimní příběh. To, že je to celé v přírodě venku, je to celé na koni, to mi bylo jenom příjemné, já s koňmi žiju.“ 

Z filmu Křižáček - Foto: Sirius Films

Z filmu KřižáčekFoto: Sirius Films

Filmový publicista Tomáš Janáček už dříve zdůraznil, že Rodenův styl práce byl v Křižáčkovi velmi specifický. „Přístup, který používá Karel Roden má velice blízko k dalším filmařům, jako je kupříkladu Robert Bresson.“ To, že se ve filmu moc nemluví vyžadovalo podle Janáčka také specifický druh herectví. 

Křižáček vypráví o vztahu otce a syna a právě vztah otce a syna byl v osobním životě důležitý i pro režiséra filmu Václava Kadrnku. „To téma je otcovství, zároveň to téma je cesta, cesta za ztraceným synem, kterého ten otec nemůže dohnat a stále se zpožďuje.“ 

Film Křižáček vyhrál loni na Karlovarském filmovém festivalu Křišťálový globus, kolik z devíti nominací promění v sošku Českého lva se dozvíme z pražského Rudolfina už v sobotu večer. 

Autor:  Regina Květoňová, Jakub Wojtovič
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace