Obezita u českých dětí přerůstá v pandemii. Negativní trend se nedaří zastavit

obezita - Foto: Fotobanka Profimedia

obezitaFoto: Fotobanka Profimedia

V České republice za posledních patnáct let významně přibylo dětí s nadváhou a obezitou. Potvrdila to aktuální zpráva Světové zdravotnické organizace. Český průzkum dělala olomoucká fakulta tělesné kultury. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, v Česku to nejde. Z výzkumu navíc vyplývá, že děti z chudších poměrů trpí nadváhou nebo obezitou častěji.

„Vážím více, než bych měla, a necítím se zdravě,“ přiznává se stydlivě patnáctiletá Anička. Se svou váhou chce něco dělat. Z jídelníčku vynechala pečivo, přidala například jogurty a víc se hýbe. Nejvíc ji začal bavit tanec. 

To vše pod pravidelným dozorem dětského obezitologa Dalibora Pastuchy. Podle něj u českých dětí epidemie nadváhy a obezity přerostla v pandemii. Podepisují se na ní rodiče od kojeneckého věku. 

„Dítě začneme imobilizovat, začneme ho dávat do různých přenosových skořepin, pouštíme mu pohádky, abychom měli čas uklidit a navařit,“ říká. 

A potvrzují to i poslední výsledky mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace. Zatímco v zemích na západ od našich hranic se podařilo trend dětské obezity zastavit, v České republice se podle Zdeňka Hamříka z olomoucké fakulty tělesné kultury počty dětí s nadváhou a obezitou významně zvyšují. 

„U chlapců je nárůst dvou a půl násobný oproti době před dvaceti lety. Čtvrtina jich má nadváhu nebo obezitu v patnácti letech,“ vysvětluje. 

Nedostatek spánku! 

Příčiny, v tom se akademici shodují s obezitologem Daliborem Pastuchou, jsou špatné stravovací návyky a ještě o něco víc nedostatek pohybu. Ani ne toho intenzívního, v kroužcích, ale spíš přirozeného. Rodiče dělají dětem taxikáře, chůzi odnaučuje i internet a sociální sítě. 

„Často vídáme děti, které si dvě tři hodiny chatují s kamarády na smartphonech, posílají si videa, zprávy. Potom má dětský mozek nedostatek spánku, což podporuje ukládání hormonu kortizolu, který zvyšuje riziko lidské obezity,“ popisuje. 

Situace je podle autorů studie alarmující. Z obézních dětí vyrostou obézní dospělí, kteří budou méně ekonomicky výkonní. Se svými zdravotními riziky navíc můžou být i větší finanční zátěží pro státní rozpočet.
 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace