Olej, kondomy, pleny i kapesníčky. Londýnský tukovec z lidského odpadu váží sto třicet tun

Fatberg je tvořen především z tuku - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Fatberg je tvořen především z tukuFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Zaměstnanci londýnských kanalizací našli ve stoce pod městem stotřicetitunovou příšeru. Je především z tuku a stvořili ji sami Londýňané. Uvolňování kanalizace může trvat až několik týdnů.

Dávejte si pozor na to, co splachujete do záchodu nebo odpadu v kuchyni. Nebo nevědomky přispějete ke tvorbě odpadové příšery. Jednu takovou teď našli v Londýně a je pořádně velká. 

Odporný objev mají na svědomí zaměstnanci firmy, která se stará o londýnské odpadové stoky. Fatberg neboli Tukovec, jak hmotu v angličtině nazývají, váží skoro jako plejtvák obrovský. 

Tukovec má 130 tun, je 250 metrů dlouhý a blokuje odtokovou cestu. Podobné hory tuku tvoří spláchnutý olej, prezervativy a vlhčené kapesníky. Podle šéfa londýnských kanalizací bude odstraňování tukovce trvat tři týdny.

Podobné úkazy se ale netýkají jen Londýna. Tvoří se i v našich končinách a mohou způsobit ucpávání kanalizace. Předejít tomu přitom jde poměrně snadno, stačí nevylévat použitý tuk do odpadu a do záchodu splachovat jen výměšky a toaletní papír. 

Autor:  Matěj Štýs

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace