Olympijské střílečky se blíží. Olympiáda v Paříži zvažuje zařazení e-sportu

E-sportu se věnuje hodně lidí - Foto: Fotobanka Pixabay

E-sportu se věnuje hodně lidíFoto: Fotobanka Pixabay

Zdá se to jako utopie, ale na letních olympijských hrách možná budou, řekněme sportovci, bojovat o medaile v počítačových hrách. Předseda organizačního výboru pro Hry v Paříži v roce 2024 Tony Estanguet uvedl, že o tom chce jednat s Mezinárodním olympijským výborem a zástupci takzvaných e-sportů.

Při sledování olympijských her v budoucnu tak možná uslyšíme kulisu podobných počítačových stříleček pravidelně. Bývalý úspěšný kanoista Tony Estanguet uvedl, že se chce se zástupci takzvaných e-sportů potkat a pochopit, proč je profesionální hraní počítačových her tak populární. 

Na profesionálních turnajích se nejčastěji soutěží v jedné konkrétní hře. „Mezi nejhranější patří dneska dvě hry – Counter Strike a League of Legend, jedna z nich je střílečka, ta druhá fantasy“ popisuje Lukáš Pleskot z herního portálu Playzone.cz 

A že jde opravdu o masovou záležitost, dokládají čísla. Loňské mistrovství světa ve hře League of Legends sledovalo přes internet 43 milionů fanoušků a mezi hráče se na odměnách rozdalo v přepočtu přes 140 milionů korun. Na olympiádě by se ale podle Lukáše Pleskota zřejmě představily spíše sportovní hry. 

Pořadatelství olympijských her v roce 2024 by mělo Paříži potvrdit zářijové jednání Mezinárodního olympijského výboru. Ten pak bude mít i případné konečné slovo při rozhodování o tom, jestli se na olympijských hrách počítačové hry někdy vůbec objeví.

Příští rok se e-sporty dokonce představí na asijských hrách. Jestli se dostanou i na olympiádu, je zatím ve hvězdách. Dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice a současný sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor má z takové představy rozporuplné pocity. 

„Snahou sportovců je přivést lidi ke sportu jakožto pohybové činnosti, na druhou stranu se takzvanému e-sportu věnuje hodně lidí,“ říká Doktor. 

Autor:  Václav Rokyta
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace