Olympionici zamíří potřetí do Los Angeles. Na přípravu zbývá tentokrát přes deset let

Olympijské hry se v Los Angeles odehrály poprvé v roce 1932, podruhé v roce 1984 - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Olympijské hry se v Los Angeles odehrály poprvé v roce 1932, podruhé v roce 1984Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Pozornost přitahují každý rok při udílení Oskarů, mají často i dva týmy v profesionálních soutěžích všech hlavních amerických sportů, ale přesto chtějí v Los Angeles i další letní olympijské hry. Dokonce tak moc, že ustoupili Paříži pro rok 2024 a přijali jistotu pořadatelství o čtyři léta později. Dnes dějiště obou akcí formálně schválil Mezinárodní olympijský výbor na zasedání v Limě.

Po Londýnu a právě Paříži bude Los Angeles teprve třetím městem světa, kde se novodobí olympionici sejdou už potřetí. „Je to velmi vzrušující, že budeme zase hostit olympiádu i paralympiádu. Těšíme se na to,“ vzkazuje z hlavního města Peru, kam si přijel pro definitivní razítko, výkonný ředitel kandidatury Gene Sykes. 

Ani starostovi Los Angeles nevadí, že chybí moment překvapení a že jeho město prohrálo zákulisní přetahovanou s Paříží o bližší termín her v roce 2024. 

„Dává nám to šanci myslet na lidi. Pořadatelská města často budují infrastrukturu do poslední chvíle, takže už jim nezbývá čas, aby při tom pomyslela i na životní prostředí, zdraví svých obyvatel nebo ekonomické dopady. My na to teď máme celé desetiletí, z toho jsem nadšený. Sice tou dobou už nemůžu být starostou Los Angeles, ale budu tam pořád bydlet, a tak mám radost, jakou akci teď můžu městu zajistit,“ říká Eric Garcetti. 

Poslední setkání olympioniků v roce 1984 v Los Angeles bylo neúplné, k bojkotu zemí východního bloku v čele se Sovětským svazem se připojilo i Československo. Poprvé se elita sportovního světa setkala v metropoli na západním pobřeží USA v roce 1932.

Upozorňuje také, že ubytovací kapacity a sportoviště jsou prakticky hotová už teď, což dělá z Los Angeles jedno z mála míst, kde monstrózní olympijské hry současnosti dávají smysl, protože jdou uspořádat relativně úsporně. 

I tak jsou v plánu investice přesahující pět miliard dolarů, hlavně do dopravního systému. A přestože času na výstavbu je víc než deset let, pokud prezident Donald Trump prosadí svůj návrh rozpočtu na další období, postihnou škrty i olympijský projekt Los Angeles a v ohrožení bude i tak vzdálený termín jako léto 2028.  

Autor:  Jan Kaliba  (jkb)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace