Pamětní mince se speciálním kompasem Járy Cimrmana vyráží na cestu kolem světa

Cimrmanova mince - Foto: Tomáš Vodňanský

Cimrmanova minceFoto: Tomáš Vodňanský

Když se Jára Cimrman vracel ze severního pólu, používat pro orientaci speciální kompas, který pro tuto příležitost vynalezl. A právě tento kompas zdobí jednu stranu pamětní mince, kterou Divadlo Járy Cimrmana společně s Radiožurnálem vydaly k 50. sezóně souboru.

Pomocí hráčů tzv. geocachingu by tři mince měly objet celý svět. Jejich cesta začala v budově Divadla Járy Cimrmana na pražském Žižkově. 

„Tak ať ta mince krásně cestuje, ať se má dobře!“ Takto člen Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek a geocacher Aleš Tvrdek pokřtili tři výroční mince. Tzv. geocoiny teď geocacheři uloží do vybraných schránek a odtud pak mince poputují kolem celého světa. 

Cimrmanova mince - Foto: Tomáš Vodňanský

„Mince poputuje z budovy Divadla Járy Cimrmana do budovy Českého rozhlasu, ale kolem světa,“ říká Aleš Tvrdek. A jak tedy mince budou cestovat? To vysvětluje další z organizátorů Zdeněk Hájek: „Kdo ji nalezne, vyzvedne ji, napíše, že si ji vzal, jede někam dál a tam ji zase uloží – buď do cache, nebo ji může předat kamarádovi.“ 

Spojení Járy Cimrmana a geocachingu není náhodné. Podle zástupců České asociace geocachingu je totiž právě největší český génius praotcem této činnosti – i když ji původně založil s jiným záměrem. 

Jak dlouho budou mince do Českého rozhlasu putovat a jestli vůbec dorazí, není vůbec jisté. Podle Václava Kotka by se ale Cimrmanovi tento nápad velmi líbil, protože byl sám světoběžníkem.  

Autor:  Vojtěch Koval, Jana Přinosilová
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace