Papež František? Nová ikona, říká Dominik Duka

Dominik Duka - Foto: Tomáš Novák

Dominik DukaFoto: Tomáš Novák

Na papeži Františkovi je báječné, že dokázal upoutat pozornost i těch, kdo jsou jinak vůči církvi nadmíru kritičtí, podotýká Dominik Duka v následující glose. A jaké dodává souvislosti?

Milí přátelé, vážení rozhlasoví posluchači, s přelomem roku jsme se dočetli, že papež František je nejlépe oblékaným mužem v jakési soutěži. A jeho slova i činy budí u mnoha lidí jen a jen sympatie. Jeho lidský přístup oslovuje i ty, kteří jinak do kostela nechodí a pro církev málokdy najdou slova chvály. 

Čtěte také: Dominik Duka: Je ekonomický růst tím správným cílem?

Musím přiznat, že jsem se s ním mnohokrát setkal po volbě papeže, a to i nedávno. Je skutečně člověkem, kterého dnes média označují možná už trochu příliš opakovaným slovem „charismatický“. Je báječné, že dokázal přitáhnout pozornost i těch, kdo jinak jsou vůči víře nebo církvi nadmíru kritičtí. 

Jeho slova jsou vřele přijímána a myslím, že každý z věřících se s nimi může ztotožnit. Jsme však svědky zvláštního efektu. Často se na něj odvolává ultralevice, která nám, věřícím, chce dávat lekce o jeho sociální nauce. Možná si neuvědomují, nebo nechtějí vidět, že jeho nauka vychází z diametrálně odlišných stanovisek. 

Papežova nauka není založena na třídním boji, nenávisti k utlačovatelům nebo závisti bohatým. Naopak zdůrazňuje harmonickou společnost, která dobře ví, co je skutečné přátelství a bratrství, která umí svým členům pomáhat a projevuje se skromností a sebekázní. 

Čtěte také: Dominik Duka: „Chudá“ církev? Romantická představa

To je přece cosi úplně jiného než třídní nenávist nebo pomoc, která v zemích reálného socialismu znamenala dodávky zbraní do rozvojových zemí. 

Doporučoval bych proto, aby si zájemci o exhortaci papeže Františka s názvem Evangelii Gaudium, tedy Radost evangelia, pozorně pročetli v plném znění a ne jen věty vytržené z kontextu. Možná s překvapením zjistí, že to není ideologická, ale věroučná záležitost, že se jedná o povzbuzení v hlásání víry v nové společnosti. 

Autor:  Dominik Duka
Pořad: Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:15  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace