Pětatřicetistupňová vedra budou zabíjet. Nejde o zdravotní stav, ale o fyziku

Nejohroženější je povodí indické Gangy - Foto: Fotobanka Pixabay

Nejohroženější je povodí indické GangyFoto: Fotobanka Pixabay

V souvislosti s globálním oteplováním vznikají stále konkrétnější hrozby. Takzvané vlhké horko bude smrtelné pro obyvatele bez rozdílu. Lidský organismus totiž za těchto podmínek zradí biofyzikální zákony.

Vědci předpokládají, že během následujících desetiletí začne lidstvo čelit nové hrozbě ve formě vlhkého horka. Ohroženy jsou především oblasti Indie a jižní Asie. Pokud bude stoupání teploty pokračovat, očekávají vědci rozsáhlejší katastrofu způsobenou tropickým horkem do konce tohoto století. 

Jak uvádí britský list Guardian, horko způsobilo smrt 3 500 lidí v Jižní Africe v roce 2015. Aktuální teplotní rekord v Indii je z loňského roku s hodnotou 51 stupňů Celsia. Horka přitom mohou ohrožovat až tři čtvrtiny populace země čítající přes 1,7 miliary občanů. 

Při vlhkosti menší než sto procent se lidská těla ochlazují odpařováním vody, a proto jejich teplota je nižší, než teplota vzduchu. Čím je sušší vzduch, tím silnější je odpařování a ochlazování. Na rozdíl od ostatních veličin je teplota lidského těla bez fatálních následků dlouhodobě neměnná.

Proč tělo nefunguje 

Dva horké dny se stejnou teplotou mohou být pocitově odlišné. Na vině je vlkost vzduchu, která ovlivňuje naši schopnost se v daném prostředí ochlazovat. 

Podstata problému je tak v celku jednoduchá. Za určitého tlaku, teploty a vlhkosti přestane být lidské tělo schopno se ochlazovat. Nezáleží na tom, zda jste na slunci, ve stínu nebo zda se ovíváte. Teplo, které obvykle vylučujete do okolí, začne proudit opačným směrem. Smrt v podobných podmínkách nastává během několika hodin. 

Podle vědců je v tropických oblastech teplota 35 stupňů Celsia horní limit pro lidské přežití. Nejrizikovější oblastí je hustě obydlené povodí řeky Gangy. Globální oteplování se zde projevuje už teď. Podle studie z univerzity v Berkeley spáchalo v souvislosti s oteplováním sebevraždu již 60 tisíc indických farmářů. 

Autor:  Jakub Wojtovič
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace