Písničkář, popularizátor moravských písní i signatář Charty 77. Jaroslav Hutka slaví 70. narozeniny

Jaroslav Hutka na koncertě Českého rozhlasu Znovu 89 - Foto: Prokop Havel

Jaroslav Hutka na koncertě Českého rozhlasu Znovu 89Foto: Prokop Havel

Sedmdesáté narozeniny dnes slaví písničkář Jaroslav Hutka. V roce 1989 se stal jedním ze symbolů sametové revoluce, když zazpíval před zaplněnou Letenskou plání. Jen pár hodin předtím se vrátil do vlasti z exilu.

„V 67. jsme začali vystupovat a já jsem si říkal, to bude na dva, na tři roky. Je příjemný sdílet s publikem to, co člověk nese, je to něco jiného než malířina. A pak jsem si říkal, vrátím se. Jenže přišli Rusové a nešlo se vrátit. To už by byla zrada. A najednou se roky nastavovaly, nastavovaly a já jsem uvízl v roli písničkáře,“ vzpomíná. 

Sedmdesátiny oslaví Jaroslav Hutka koncertem v pražském divadle Semafor

Jaroslav Hutka také založil folkové sdružení Šafrán a byl jednou z vůdčích osobností až do jeho zániku v druhé polovině 70. let. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1978 kvůli policejní šikaně odešel do exilu. Vrátil se až v roce 1989. 

Hutka se věnoval i popularizaci moravských lidových písní, vydal několik básnických sbírek a knihy fejetonů, podílel se také na televizních cyklech Příběhy železné opony a v Zajetí železné opony. 

„Problém českých hrdinů je v tom, že je neznáme a že se nesnažíme je znát, že je nemíníme následovat nebo si z nich nemíníme postavit tu historii, která je naše. To je strašná škoda, tím se připravujeme o zážitek, co je to pocházet z nějakého národa nebo společnosti, která má úroveň, protože má hrdiny,“ říká. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace