Pojištění vkladů

O vklady do výše sto tisíc euro nemusíte mít obavy (ilustrační foto)Foto: Eva Odstrčilová
Krach banky, ve které máme uloženy své úspory, už neznamená, že o tyto peníze přijdeme. Vklady jsou totiž do určité výše ze zákona pojištěné. V případě pádu peněžního ústavu tím pádem dostaneme své prostředky zpátky.
Pojistný limit je nastavený vysoko, odpovídá stům tisícům EUR, tedy zhruba dvěma a půl miliónům korun. O peníze do této výše nemusíme mít u žádné z bank strach. Fond pojištění vkladů nám je v případě pádu banky vyplatí.
Limit se přitom vztahuje na všechny účty, které u konkrétní banky máme s tím, že vklady na každém z nich se sčítají. Větší částky však můžeme rozložit do více bank, aby zůstaly opět 100% pojištěné.
Na tuto náhradu se dopředu povinně skládají všechny banky, které v Česku podnikají. Přispívají malým procentem z výše uložených vkladů. Fond má v rezervách zhruba 21 miliard korun.
To odpovídá sumě, kterou za dobu své existence vyplatil na náhradách za potíže 12ti bank. Tyto prostředky by stačily na uspokojení nároků klientů všech družstevních záložen najednou, nebo některé menší banky. Pro vyplacení klientů středně velké banky by si fond půjčil na finančních trzích, jak mu to zákon umožňuje.
Čas vysílání: po-ne 14.10 – vysíláno od listopadu 2011 do ledna 2012




