Politické procesy byly i ve středověku. Mapuje je další díl Encyklopedie českých právních dějin

Kniha se nezaměřuje jen na politické procesy moderní doby, ale i na ty středověké - třeba na proces s mistrem Janem Husem - Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Kniha se nezaměřuje jen na politické procesy moderní doby, ale i na ty středověké - třeba na proces s mistrem Janem HusemFoto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Už třetím rokem pracují stovky autorů na Encyklopedii českých právních dějin. Souhrnné dílo má mít ve výsledku dvacet svazků. Aktuálně vyšel ten, který rozebírá politické procesy. A i když je encyklopedie podle autorů psaná i pro laiky, může to být občas trochu těžké čtení.

„Každý díl má v rozmezí 800 až 900 stránek,“ popisuje tmavě modrou knihu s výrazným bílým nadpisem odborník na historii práva a hlavní redaktor Encyklopedie českých právních dějin Karel Schelle. 

Na Encyklopedii českých právních dějin pracuje na 750 autorů z Česka i zahraničí. Dokončená by měla být zhruba za dva roky. Začala vycházet v roce 2015 a v posledních vydaných svazcích přišlo na řadu písmeno P a heslo Procesy. 

„Je to celkem přes 200 politických procesů, najdete tam ty nejznámější od středověku - Dalibor, Hus atd., až po nejnovější dobu. Myslím, že poslední je proces s vydavateli Mein Kampf,“ popisuje Schelle. 

Heslo, které se vztahuje k politickým procesům za totality, zpracovával historik Tomáš Bursík z Archivu bezpečnostních složek. Jak sám říká, nechtěl popisovat jednotlivé případy, ale spíš popsat jejich podstatu. 

„Několik tezí, které doufám v tom textu jsou: vůle, moc a chtíč komunistický strany ovládnout tu společnost, zastrašit ji,“ vysvětluje Bursík. 

Podle Karla Schelleho nejde v žádném případě o dílo určené jen pro právníky, ale i pro nejširší veřejnost, která se zajímá o dějiny a právo. Obsahuje i poznatky z oblasti ekonomie či sociologie. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace